Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DEVÍN: Čistenie areálu hradu
ilustračné: SITA
21. apríla 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Hornú časť hradu Devín sprístupnia 6. mája

Po približne ôsmich rokoch čakania sa verejnosť dočká sprístupnenia hornej časti hradu Devín. Rekonštrukčné práce na tejto časti hradu sa začali v novembri 2014 a otvorenie vyhliadkovej časti je naplánované na 6. mája.

Projekt obnovy vo výške 517 376 eur je spolufinancovaný grantom FM EHP a Nórska vo výške max. 439 770 eur s finančnou spoluúčasťou hlavného mesta Bratislavy v sume 77 606 eur. Práce boli zamerané na sprístupnenie horného hradu, obnovu komunikačného systému zo stredného hradu na citadelu horného hradu, stavebné úpravy na strednej a hornej terase a obnovenie expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala.

Od roku 2008 do 2010 sa konal na hrade archeologický výskum, pričomv roku 2010 boli práce pozastavené. Opätovne boli obnovené ku koncu roka 2015, kedy hradné bralo a hradné architektúry čistili od náletových drevín a skalnej sute. Dokončovalo sa aj nadmurovanie dvojpriestorovej architektúry odkrytej archeologickým výskumom a práce súvisiace so spevnením plochy strednej terasy.

Pôvodne odhadované náklady projektu podľa zmluvy na grant v roku 2014 predstavovali sumu 399 729 eur so spolufinancovaním grantom vo výške 339 770 eur a finančnou spoluúčasťou hlavného mesta vo výške 59 959 eur. Grant bol v marci 2017 zvýšený o čiastku 100 000 eur, čím sa celkové oprávnené výdavky projektu stanovili na max. 517 376 eur. Navýšenie grantu bolo určené na obnovu expozície v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala a vyčistenie úpätia hradného brala od náletových drevín, ktoré sa uskutočnilo v 1. štvrťroku 2017.

Navyše, hlavné mesto v júni 2016 zvýšilo vlastné peniaze rozpočtu mesta v sume takmer 230-tisíc eur. Z tohto rozpočtu boli financované náklady na povinnú publicitu projektu a financovanie neoprávnených aktivít projektu (zameranie, projektová dokumentácia, autorský dohľad prác), ako aj na náklady v roku 2017 v podobe statického zabezpečenia narušených murív a objektov, pochôdzneho osvetlenia horného hradu, odborného autorského dohľadu a pod.

Slávnostné otvorenie horného hradu Národnej kultúrnej pamiatky Hrad Devín bude 5. mája. Od 6. mája môžu návštevníci navštíviť horný hrad a muzeálnu expozíciu v podzemných jaskynných priestoroch hradného brala.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X