Jedno z najväčších lietadiel na svete pristálo na bratislavskom letisku

Boeing 747-400SF (tzv. Jumbo), lietadlo
SITA

Letecká spoločnosť Air Cargo Global, s. r. o., predstavila v utorok na letisku v Bratislave nákladné lietadlo Boeing 747-400 SF (tzv. Jumbo). Lietadlo s maximálnou vzletovou hmotnosťou 397 ton môže prepravovať 114 ton, alebo 742 kubických metrov nákladu na maximálnu vzdialenosť 8 240 kilometrov.

Slovenské Jumbo má rozpätie krídel 65 metrov, dĺžku 71 metrov, výšku takmer 20 metrov a je poháňané štyrmi motormi General Electric CF-80,“ informovali aerolínie. Boeing 747-400 vzlieta zvyčajne pri rýchlosti 290 kilometrov za hodinu, letí rýchlosťou 910 kilometrov a pristáva rýchlosťou 260 kilometrov za hodinu.

Air Cargo Global pôsobí ako nákladný prepravca od roku 2013, má základňu na bratislavskom letisku a využíva operačné stredisko letov v nemeckom Frankfurte. Spoločnosť uviedla, že prevádzkuje dve lietadlá Boeing 747-400 vo verziách SF a F. Špecializuje sa na diaľkovú leteckú nákladnú prepravu, pričom napríklad v lete minulého roka uskutočnila nákladné lety s humanitárnou pomocou pre Organizáciu spojených národov do západoafrického štátu Libéria.

Najväčším nákladným prepravcom z Letiska Bratislava je spoločnosť DHL Express, ktorá prepravuje do 90 % všetkého nákladu. Nasledujú spoločnosti Raf Avia, Arcus Air Logistic a iné. Menšie množstvo nákladu prepravujú na svojich pravidelných linkách aj letecké spoločnosti ČSA či flydubai,“ informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Najčastejšie prepravovaným tovarom sú rôzne súčiastky do automobilov, balíky, dokumenty,“ dodala.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk