Komáre sú v závere leta premnožené a agresívne, kritická situácia je v Devínskej Novej Vsi

Komáre v Devínskej Novej Vsi
Foto: Gettyimages, Facebook/ Zdenka P. - koláž Bratislavadeň

Od jari sa v mestskej časti robilo 60 postrekov proti komárom.

Hoci sa leto prehuplo do druhej polovice a august pomaly končí, sezóna komárov je v hlavnom meste v plnom prúde. Devínska Nová Ves patrí medzi oblasti, ktoré bývajú zamorené otravným hmyzom najviac.

Kopa štípancov

Do redakcie nám napísala pani Monika, ktorá pracuje v Karlovej Vsi, no býva v Devínskej Novej Vsi. „Ak porovnám Karlovku a Devínsku, je to veľký rozdiel. V Karlovke som si nevšimla nejako viac komárov, zato v Devínskej keď ide človek podvečer von, je doštípaný od hlavy po päty,“ tvrdí obyvateľka.

Monika dodáva, že problém s komármi mala mestská časť vždy, no vidí sa jej, že august je podstatne horší ako júl. Nepríjemné štípance má celá jej rodina.

Podľa ďalšej obyvateľky je momentálne nemožné ísť na večernú prechádzku so psom na viac minút. Pani Zdenka robí „rýchlovenč“, no aj tak sa štípancom nevyhla. Na sociálnej sieti ukázala fotku, čo jej pribudlo na pokožke za 15 minút vonku. Údajne jej pribudlo až 27 štípancov.

Komáre v Devínskej Novej Vsi
Štípance od komárov v Devínskej Novej Vsi. Foto: Facebook/ Zdenka P.

Mesto vykonalo desiatky postrekov

Obrátili sme sa na bratislavský magistrát s otázkou, ako bojuje proti komárom v mestskej časti. Hovorkyňa Katarína Rajčanová uviedla, že v Devínskej Novej Vsi prebehlo najviac zásahov v rámci Bratislavy.

„Od jari sme v tejto mestskej časti vykonali 60 zásahov, a to pozemných prostredníctvom granulátov a postrekov, a aj vzdušných pomocou dronov,“ uviedla hovorkyňa pre Bratislavadeň.

Posledné zásahy prebehli v pondelok 9. augusta a stredu 11. augusta. „Vo štvrtok (pozn. redakcie 12. augusta) tam navyše zasahovalo 6 ľudí z nášho Komunálneho podniku, ktorí pokryli všetky plochy, kde sa nachádzali larvy, o ktorých sme mali vedomosť,“ dodala na záver hovorkyňa.

Zásah nie je všade možný

Aplikácia larvicídom BTI je však v chránených územiach s 2., 3. a 4. stupňom ochrany zložitejšia a bez povolenia tam nie je možné zasahovať. Týka sa to napríklad Devínskeho alúvia Moravy.

Bratislavský magistrát vysvetľuje, že v tejto oblasti je jedno z najväčších liahnisk komárov v meste pre povodie Dunaja a Moravy. Čakajú na vyjadrenie kompetentných inštitúcií, či môžu robiť postrek aj na tomto území.

Tipy, ako sa chrániť pred komármi:

  • Ak máte záhradu a v nej sudy, jazierka alebo akékoľvek nádoby, v ktorých je voda, pravidelne vymieňajte vodu. Komáre v nej totiž môžu naklásť vajíčka.
  • Nezabudnite pravidelne kosiť trávnik.
  • Klasickou ochranou sú repelenty a osadenie sieťok na okná.
  • Komárom vadí ventilátor alebo klimatizácia. Ak ich budete mať pustené, nemali by vám lietať do bytu.
  • Babská rada znie použiť šišky z ihličnatého stromu. Komárom vadí zápach zo šišky, ktorá sa podpáli a nechá tlieť.
  • Komárom vadí taktiež vôňa levandule a škoricového oleja.
  • Hovorí sa, že komáre nevidia žlté svetlo. Môžete skúsiť vymeniť bielu žiarovku za žltú.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk