Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmrzlina pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
26. septembra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk, RÚVZ Bratislava Diskusia()

Kontrolóri si posvietili na nebalenú zmrzlinu, v Bratislavskom kraji vykonali viac než sto kontrôl

Bratislavskí hygienici zverejnili správu, ktorá sa týka kontrôl nebalenej zmrzliny. Počas tohtoročnej letnej sezóny si kontrolóri posvietili na predajcov v Bratislavskom kraji, a takto dopadli kontroly.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave zverejnil na svojej webovej stránke správu z kontroly nebalenej zmrzliny. Ako RÚVZ Bratislava uvádza: “V nadväznosti na povinnosti vyplývajúce orgánom verejného zdravotníctva podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení a vo veci výkonu úradnej kontroly potravín podľa § 23 ods. 2. písm. a) zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov v prevádzkarňach verejného stravovania vrátane výroby zmrzliny vykonali pracovníci RÚVZ Bratislava 111 kontrol v 92 prevádzkarňach s výrobou a/alebo predajom nebalenej zmrzliny.”

Podľa slov bratislavských kontrolórov boli kontroly zamerané na dodoržiavanie hygienických požiadaviek pri výrobe, manipulácii aj pri samotnom predaji nebalenej zmrzliny. Posvietili si taktiež na požiadavky pri označovaní takejto zmrzliny, pričom kontroly boli spojené takisto s odberom vzoriek.

Ako pokračovali pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravtotníctva v Bratislave, odobraté vzorky zo zmrzlín boli zamerané na mikrobiologické a chemické vyšetrenie zmrzliny.

Medzi najčastejšie zistené nedostatky patrili: preukázanie pôvodu (dodacie listy) – vysledovateľnosť, vedenie evidencie, používanie surovín/polotovarov na výrobu zmrzliny bez označenie v štátnom jazyku, nevyhovujúca úroveň podávania zmrzliny, nevyhovujúce výsledky vzoriek zmrzliny.

Celkovo bolo odobratých 161 vzoriek zmrzlín, z ktorých na mikrobiologické vyšetrenie 13 vzoriek nevyhovelo požiadavkám platnej legislatívy. Dôvodom bolo nadlimitné množstvo koliformných baktérií a baktérií rodu Enterobacteriaceae.

Na chemickú analýzu kvôli prítomnosti syntetikých farbív bolo odobratých 31 vzoriek. V 13 vzorkách zmrzlín zistili kontrolóri prítomnosť farbív – chinolínová žltá a žltá SY (E11), Ponceau 4R, azorubín (E122).

”Boli uložené 3 blokové pokuty, začatých bolo 6 správnych konaní vo veci uloženia pokuty podľa zákona č. 152/1995 Z.z za zistenú prítomnosť nepovolených farbív vo vzorkách odobratých zmrzlín,” uzavrel Regionálny úrad verejného zdravontíctva v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X