Krásna katedrála v Košiciach - čo ešte stojí za návštevu?

Airplane in blue sky. Air cargo transportation. Plane is flying
Foto: esky.sk

Košice, druhé najväčšie mesto na Slovensku a jedno z najlepších miest na návštevu na Slovensku, patria medzi najviac podceňované mestá v Európe, ktoré by ste si mali hneď zapísať do zoznamu.

Košice sú ideálnou destináciou pre každého, kto sa zaujíma o históriu a kultúru, a má rád atmosféru strednej Európy.

Je to pomerne malé a prechádzkové mesto, no napriek tomu je v Košiciach veľa vecí, ktoré môžete robiť. Prejdite sa Hlavnou ulicou (hlavná pešia ulica) a miniete desiatky farebných domov, mestských kaštieľov, rušných kaviarní a štýlových obchodov. Počas leta je to aktívne mesto, no nikdy nie je preplnené turistami.

Okrem toho sú Košice jednoducho krásne. Košice majú medzinárodné letisko, na ktoré môžete letieť priamo z mnohých európskych miest – lety Košice. Pripravte sa na ohromujúcu zmes architektonických štýlov, od gotiky, renesancie a baroka až po kubizmus a klasicizmus. Ak ste milovníkom umenia a histórie, budete tu mať, na čo pozerať!

Návšteva Dómu sv. Alžbety

Dóm svätej Alžbety v Košiciach je skutočným majstrovským dielom a je jedným z hlavných miest, ktoré v Košiciach treba navštíviť.

Práce začali v roku 1380, no v priebehu storočí bol mnohokrát prestavaný a renovovaný. Považuje sa za najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe, je zároveň najväčším bohoslužobným miestom na Slovensku (do katedrály má vstup okolo 5000 ľudí). Na fasáde je toľko sôch a ozdôb, vďaka ktorým je táto budova taká jedinečná a výnimočná.

Federal Palace of Switzerland (Bundeshaus) - Switzerland Governm
Foto: esky.sk

Spievajúca fontána

Ak si potrebujete oddýchnuť, tu je na to ideálne miesto. Priamo medzi Katedrálou a Štátnym divadlom je malý park s lavičkami a spievajúcou fontánou a zvonkohrou, ktorá zvoní každú hodinu. Je to pekné miesto na oddych a čakanie na západ slnka.

Navštívte Hrnčiarsku ulicu

Kým v Košiciach je množstvo čarovných uličiek a ulíc, Hrnčiarska je kráľovnou všetkých. Názov sa doslova s významom remesiel, a to je to, čo tu väčšinou nájdete – početné remeselné obchody niektorých zabudnutých profesií, ako aj niekoľko moderných krčiem a kaviarní.

Stredoveká ulička s malými farebnými domčekmi je ideálnym miestom na pomalú prechádzku. Môžete sa zastaviť u kováča, tesára či hrnčiara a pozrieť si ich diela alebo si ísť kúpiť čerstvý chlieb, či miestne bylinky.

Ako sa dostať do Košíc?

Na otázku, či stojí za to navštíviť Košice je ľahké odpovedať…Zaručene áno! Ale, ako sa dostaneš do Košíc? Košice majú dobré spojenie s ostatnými európskymi mestami letecky, vlakom a cestnou dopravou. Často sú aj za skvelú cenu a môžete si vychutnať očarujúci víkend v tomto historickom meste. Taká letenka Kosice Praha vás spojí pár eur a rýchlo sa môžete presunúť do ďaľšieho nádherného mesta.

View on the Prague
Foto: esky.sk

Sú Košice bezpečné?

Slovensko je vo všeobecnosti bezpečná krajina v strednej/východnej Európe. Vždy si dávajte pozor na svoje veci a nenechávajte nič bez dozoru.

Košice sú bezpečným miestom na návštevu, pričom ulice sú často rušné dlho do noci, najmä cez víkendy. Ak sa ubytujete v centrálnej lokalite, nemali by ste mať žiadne obavy o bezpečnosť. Ak sa obávate, taxíky a Uber sú lacné.

Celodenné výlety z Košíc

Košice nie sú len skvelou víkendovou destináciou, ale sú aj praktickým kotviskom pre atrakcie v okolí. Najbližšie je týčiaci sa Spišský hrad (1,30 hodiny autom) alebo turistika vo Vysokých Tatrách (1,5 hodiny autom). Môžete navštíviť aj jeden z 9 národných parkov, napríklad Národný park Slovenský raj (1,25 hodiny).

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk