Kresťanov a židov spájajú žalmy, v Bratislave prezentovali nový komentár

Zalmy.jpg
Žalmy V Bratislave prezentovali komentár k žalmom.

Starozákonné žalmy spájajú nielen kresťanov navzájom, ale aj kresťanov so židmi. V Bratislave v pondelok predstavili slovenský Komentár k starozákonným žalmom. Ako povedal dnes pre portál Bratislavaden.sk dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave Miloš Lichner, žalmy sú spoločnou svätou knihou. „Spájajú nielen kresťanov: či už katolíkov, ortodoxných a protestantov, ale aj kresťanov a židov. Navyše, poznajú a čítajú ich aj neveriaci,“ povedal. Žalmy sú najčastejšie prepisovanou a vydávanou knihou a spolu podľa Lichnera utvárali tú Európu, v akej žijeme. „Tieto komentáre obsahujú najnovšie preklady z pôvodných textov, teologické analýzy a pastoračné komentáre, ako aj komentáre rabínov a cirkevných otcov. Verím a nádejam sa, že na týchto biblických komentároch môžu vyrastať nové generácie kňazov,“ povedal dekan teologickej fakulty.
Komentár ju súčasťou komentárov k biblickým knihám Starého a Nového zákona, ktorý od samého začiatku zastrešuje práve teologická fakulta sídliaca v Bratislave. Lichner pripomenul, že počas aprílovej návštevy najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi ako aj zástupcov ústredného zväzu židovských náboženských obci vo Vatikáne dostali knihu aj svätý otec František a hlavný rabín mesta Ríma. V rámci prezentácie si účastníci vypočuli niekoľko piesní od Antona Dvořáka Biblické písne v podaní Tomáša Michalíka, ktorého na klavíri sprevádzala Monika Rahlová.
Bohdan Hroboň, ktorý viedol autorský kolektív, zdôraznil náročnosť editorskej práce ako aj viacvrstvovosť komentára, ktorý okrem najnovších prekladov z pôvodných jazykov obsahuje aj teologické a biblické analýzy, komentáre rabínov a cirkevných otcov a liturgické či pastorálne aplikácie. Peter Dubovský, slovenský jezuita, ktorý stál v počiatkoch projektu a ktorý je v súčasnosti dekanom pápežského biblického inštitútu v Ríme, zdôraznil výnimočnosť projektu ako aj jeho potrebu pri formovaní mladej slovenskej inteligencie potrebujúcej jazykovo dostupné kvalitné vedecké knihy.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom