Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zalmy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žalmy V Bratislave prezentovali komentár k žalmom.
13. júna 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skBratislavaden.sk

Kresťanov a židov spájajú žalmy, v Bratislave prezentovali nový komentár

Starozákonné žalmy spájajú nielen kresťanov navzájom, ale aj kresťanov so židmi. V Bratislave v pondelok predstavili slovenský Komentár k starozákonným žalmom. Ako povedal dnes pre portál Bratislavaden.sk dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity so sídlom v Bratislave Miloš Lichner, žalmy sú spoločnou svätou knihou. „Spájajú nielen kresťanov: či už katolíkov, ortodoxných a protestantov, ale aj kresťanov a židov. Navyše, poznajú a čítajú ich aj neveriaci,“ povedal. Žalmy sú najčastejšie prepisovanou a vydávanou knihou a spolu podľa Lichnera utvárali tú Európu, v akej žijeme. „Tieto komentáre obsahujú najnovšie preklady z pôvodných textov, teologické analýzy a pastoračné komentáre, ako aj komentáre rabínov a cirkevných otcov. Verím a nádejam sa, že na týchto biblických komentároch môžu vyrastať nové generácie kňazov,“ povedal dekan teologickej fakulty.
Komentár ju súčasťou komentárov k biblickým knihám Starého a Nového zákona, ktorý od samého začiatku zastrešuje práve teologická fakulta sídliaca v Bratislave. Lichner pripomenul, že počas aprílovej návštevy najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi ako aj zástupcov ústredného zväzu židovských náboženských obci vo Vatikáne dostali knihu aj svätý otec František a hlavný rabín mesta Ríma. V rámci prezentácie si účastníci vypočuli niekoľko piesní od Antona Dvořáka Biblické písne v podaní Tomáša Michalíka, ktorého na klavíri sprevádzala Monika Rahlová.
Bohdan Hroboň, ktorý viedol autorský kolektív, zdôraznil náročnosť editorskej práce ako aj viacvrstvovosť komentára, ktorý okrem najnovších prekladov z pôvodných jazykov obsahuje aj teologické a biblické analýzy, komentáre rabínov a cirkevných otcov a liturgické či pastorálne aplikácie. Peter Dubovský, slovenský jezuita, ktorý stál v počiatkoch projektu a ktorý je v súčasnosti dekanom pápežského biblického inštitútu v Ríme, zdôraznil výnimočnosť projektu ako aj jeho potrebu pri formovaní mladej slovenskej inteligencie potrebujúcej jazykovo dostupné kvalitné vedecké knihy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X