Kultúrne leto bolo rekordné. Tento rok privítalo 100-tisíc návštevníkov

kultúrne leto, balet
ilustračné: SITA

Kultúrne leto a Hradné slávnosti v Bratislave tento rok oslávili svoje 40. výročie, organizátori počas leta ponúkli 350 podujatí na 43 scénach.

Vo sne by mi nebolo prišlo na um, keď sa v roku 1976 začala táto tradícia, že dospeje k takému okrúhlemu jubileu. Teší ma, že základná kostra festivalu je stále prítomná, čo svedčí o jeho nadčasovosti. Pochopiteľne, že každoročne sa dramaturgia obohacuje, spestruje, cykly i jednotlivé podujatia pribúdajú. Súčasná podoba zodpovedá dobe a potrebám návštevníkov, takže tá súčasná tvár je naozaj súčasná,“ povedal o Kultúrnom lete jeho zakladateľ Stanislav Bachleda.

Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava posledných 12 rokov organizuje rozpočtová organizácia hlavného mesta BKIS. Ako priblížil riaditeľ organizácie Vladimír Grežo, keď tento multižánrový festival preberali, mal deväť scén.

Dnes účinkujeme na vyše 40 scénach, z toho väčšina je na otvorených scénach a námestiach hlavného mesta bez vstupného. Na začiatku väčšinu festivalových podujatí organizovala jedna mestská organizácia, dnes je Kultúrne leto spoločný projekt množstva tvorcov, partnerov, mestských častí, tento rok takmer 70 spoluorganizátorov vytvorilo z mesta umeleckú scénu. Zvýšil sa počet podujatí aj šírka ich ponuky pre Bratislavčanov a návštevníkov mesta,“ dodal Grežo.

Jedným z cieľov BKIS pri preberaní festivalu bolo podporiť vznik nových formátov, no zároveň zachovať aj tie, ktoré boli súčasťou podujatia už od jeho začiatkov. Ostal tak napríklad Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza a k stáliciam tento rok pribudli novinky ako Kultúrne leto Pod pyramídou v programe Letná Demovnica_FM live, Golden Age Festival, cyklus Na Bratislavských hradbách či tančiareň argentínskeho tanca na Hlavnom námestí alebo divadlo pre deti v Starej tržnici. Úspech zaznamenala aj výstava Videl som všetky kostoly Slovenska autora Zdenka Dzurjanina v kurátorskej koncepcii Pavla Demeša.

Výstava mala počas leta taký úspech, že ju namiesto konca augusta predĺžili až do 10. septembra. Výstavu si podľa jej kurátora Pavla Demeša pozrelo vyše 13-tisíc ľudí zo Slovenska, no zaujala aj zahraničných turistov.

V spolupráci s BKIS plánujeme po ukončení výstavy v Bratislave putovanie po krajských mestách ako aj zahraničných metropolách. Ako prvé máme rozpracované Košice,“ priblížil ďalšie plány Demeš.

BKIS chce do Kultúrneho leta postupne zapájať aj bratislavské mestské časti, aby sa stal skutočným celomestským festivalom. Podľa riaditeľa BKIS Greža sa spolupráca s mestskými časťami postupne rozširuje, šéf BKIS verí, že budúci rok by sa už mohol festival rozšíriť aj do všetkých častí Bratislavy. „Do budúcnosti plánujeme viac otvoriť ponuku pre vstup tvorcov a spoluorganizátorov do festivalu aj s malými projektmi,“ dodal na záver Grežo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk