Legendárna budova sa sprístupní vo veľkom štýle! Čoskoro otvoria historickú Lekáreň u Salvatora

Kolaz bratislava lekaren u salvatora.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Lekáreň bude po otvorení v prevádzke sedem dní v týždni a bude ju môcť navštíviť každý záujemca o jej historické priestory.

V Bratislave po 28 rokoch otvoria historickú Lekáreň u Salvatora na Panskej ulici v Starom Meste, ktorá získa svoju pôvodnú funkciu. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo na tlačovej konferencii pripomenul, že počas najbližšieho víkendu a v novembri sú pripravené komentované prehliadky priestorov tejto národnej kultúrnej pamiatky pre verejnosť. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ poznamenal, že by chceli lekáreň znovu uviesť do prevádzky ešte v tomto roku.

Túto legendárnu budovu sa nám podarilo v lete roku 2020 získať do 100-percentného vlastníctva mesta, priestory lekárne zrekonštruovať a v roku 2021 sme získali aj takmer 300-ročný historický mobiliár,“ uviedol primátor. Ako dodal, postupne obnovili historické priestory, ktoré roky chradli a zreštaurovali barokový mobiliár.

Lekaren u salvatora 3.jpg

Slovenská lekárnická komora tu čoskoro otvorí lekáreň pre všetkých,“ dodal Vallo. Lekáreň bude po otvorení v prevádzke sedem dní v týždni a bude ju môcť navštíviť každý záujemca o jej historické priestory.

V plnej prevádzke

Podľa Sukeľa budú v nasledujúcich týždňoch realizovať procesy potrebné pre otvorenie lekárne tak, aby mohla byť opäť v prevádzke čo najskôr. Cieľom je, aby bola aj po otvorení v lekárni vždy prítomná osoba, ktorá dokáže záujemcom priblížiť jej historickú hodnotu.

Lekaren u salvatora 7.jpg

Hlavné mesto v budúcnosti plánuje zrekonštruovať tiež fasádu budovy, v ktorej sa lekáreň nachádza. Podľa primátora však na tento účel bude potrebovať získať externé finančné zdroje, nakoľko súčasné zdroje mesta sú značne obmedzené.

Hlavné mesto získalo majetkový vzťah k priestoru lekárne na Panskej ulici v roku 2020, v októbri 2021 podpísal magistrát zmluvu o kúpe pôvodného mobiliáru lekárne. Poslanci bratislavského zastupiteľstva vyčlenili v rozpočte na kúpu mobiliáru takmer jeden milión eur.

Lekaren u salvatora 6.jpg

Mobiliár sa podarilo zachrániť aj vďaka jeho poslednému súkromnému majiteľovi Erikovi Kovácsovi, ktorý sa zaslúžil tiež o jeho zreštaurovanie a návrat do lekárne. Verejné obstarávanie na obnovu lekárne vyhlásili v júni 2022.

Historický mobiliár

V tomto roku reštaurátori Múzea mesta Bratislavy realizovali inštaláciu pôvodného historického mobiliáru a takto obnovené priestory v sobotu 28. októbra v rámci podujatia (Po)otvorenie legendárnej Lekárne u Salvatora odovzdajú do prenájmu SLK, ktorá tu bude prevádzkovať štandardnú lekáreň otvorenú pre širokú verejnosť.

Lekaren u salvatora 2.jpg

V lekárni komora ponúkne nielen plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť vrátane menej rozšírených služieb, ako individuálna príprava liekov, meranie zdravotných parametrov a konzultácie rizika liekových interakcií, ale aj odborný historický výklad zameraný na históriu lekárne u Salvatora a slovenského lekárnictva. „V blízkej budúcnosti plánujeme pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj organizáciu vzdelávacích a osvetových podujatí na rôzne farmaceutické témy,“ doplnil Sukeľ.

Lekáreň založená arcibiskupom Georgom Lippaiom v 17. storočí prešla viacerými zmenami majiteľov a sídiel, kým našla svoje miesto v Adlerovom dome. Tam fungovala nepretržite od roku 1904 počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu.

Svoju činnosť ukončila oficiálne až v roku 1995, odkedy ostali jej priestory verejnosti neprístupné. Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladajú, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom.

Lekaren u salvatora 5.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk