Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Salvadorova lekaren 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com

Spomienky na starú Bratislavu: Lekárni u Salvátora svitá na nové časy, takáto bola kedysi

Na Panskej ulici vyrástla pred viac než 110 rokmi, no stále fascinuje okoloidúcich svojou atmosférou.

Počiatky lekárne siahajú do roku 1644. Pôvodcom myšlienky jej založenia bol arcibiskup Georg Lippai. Lekáreň sa nachádzala na rôznych miestach a menila majiteľov.

Najskôr bola na Kapitulskej ulici a neskôr ju vlastnili Jezuiti. Barokový nábytok pochádza z roku 1727 a nachádzal sa v lekárni od jej usídlenia až do polovice 90. rokov minulého storočia, kedy bola lekáreň privatizovaná.

Budova, kde sa lekáreň nachádzala patrí k novorenesančným, a tiež k posledným pôvodným starobratislavským budovám. Zaujímavosťou budovy je, že má na ten čas neobvyklých päť poschodí. Na poschodiach boli prípravovne či sušiarne na bylinky.

Salvadorova lekaren 2.jpg
Foto: www.facebook.com

Lekáreň na danom mieste fungovala počas všetkých režimov. Ešte za monarchie, počas prvej republiky, počas socializmu a aj po osamostatnení Slovenska. Fasáda budovy v sebe nesie prvky neskorej gotiky, ale aj renesancie a baroka.

Vo fasáde sa nachádza aj kamenná socha Krista Spasiteľa, ktorej autorom je známy sochár Alojz Rigele, aj názvy lekárne v troch jazykoch – v slovenčine, nemčine a v maďarčine.

Salvadorova lekaren 3.jpg
Foto: www.facebook.com

Mnohí si možno takto ešte lekáreň pamätajú. Jej interiér bol fascinujúci aj po mnohých rokoch, tak ako aj exteriér.

Salvadorova lekaren.jpg
Foto: business.facebook.com
Lekáreň u Salvatora
Foto: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X