Menu na víkend je tradične zaujímavé. Čo by ste si dali?

Minecraft, beh, rímske hry
SITA

Týždeň prešiel a opäť vám prinášame zoznam nápadov, tipov, odporúčaní, jednoducho – keďže nielen jedlom je človek živý – špeciálne voľno-časové menu. Pozrite sa, čo zaujímavé sa z nášho pohľadu tento víkend udeje. Dobrú chuť!

Čo tak trochu tanečno-divadelnej zábavy?
V Štúdiu 12 bude mať elledanse multižánrové performance YouMake ReMake. Ide o reťaz umeleckých reakcií na videá z YouTube ako zdroja nevyčerpateľnej inšpirácie. YouMake ReMake nie je len čírou replikou, skôr komentárom, ktorý vrhá nové svetlo na význam videí. V zásade ide o formu dialógu, kde sa javisko a web spájajú a pokračujú už spoločne. Celé sa to odohrá v piatok o 19. hodine.
Z virtuality do reality
Osemnásty ročník podujatia Rímske hry sa tentoraz spojil s podujatím Limes Day. Rímske hry sú zamerané na tanec ako ušľachtilé umelecké vyjadrenie pohybu, nebude chýbať ani predstavenie ostatných oblastí života – legionári, gladiátori, odievanie, výtvarné umenie. Návštevníci sa môžu zapojiť do rôznych disciplín a v rámci 3 vyhodnotení vyhrať pekné ceny. Limes Day obohatí program o mnohé športové aktivity, akrobatické vystúpenia rope skippingu. Nadšenci budú splavovať Dunaj, alebo sa návštevníci môžu zapojiť do aktivity na bicykli po stopách Rimanov. Zažiť to môžete v sobotu od 10. do 18. hodiny v Rusovciach.
Prvýkrát na Slovensku
V sobotu sa na Ekonomickej fakulte Bratislava koná Craftcon 2015. Medzi mladými ľuďmi sa určite nájde mnoho tých, ktorým slovo CraftCon nie je cudzie. Festival CraftCon je príležitosťou pre fanúšikov Minecraftu, YouTube a počítačových hier stretnúť svojich súperov a hrdinov a zoznámiť sa s ďalšími priaznivcami online zábavy. Tento rok sa CraftCon koná celkovo štyrikrát, a to nielen v Čechách, ale prvýkrát aj na Slovensku. Festival je skvelou príležitosťou pre počítačových nadšencov opustiť domáce klávesnice a hracie konzoly a osobne nadväzovať nové kontakty s ľuďmi s podobnými záujmami v reálnom prostredí. Ďalšie informácie o konaní festivalov CraftCon, nákupe vstupeniek a podrobný program nájdete na http://www.craftcon.cz.
Kráľovná na Dunaji oslavuje
Prezentácia kultúry, regionálnej gastronómie, tradičných remesiel či pestrého kultúrneho programu podunajských krajín sa uskutoční prostredníctvom Donau Festu v dňoch 10. až 13. septembra na brehu Dunaja. Kráľovná na Dunaji – Bratislava sa stane domovom pre kuchyne krajín ležiacich na Dunaji. Prezentovať sa budú nielen rybie špeciality, ako pravé maďarské halászle, či tradičný pstruh po mlynársky, ale aj rôzne iné kulinárske skvosty charakterizujúce dunajské štáty a ich regióny.
Bitka pri Viedni 1683
Bratislavský okrášľovací spolok a Klub vojenskej histórie FRINGIA pripravili spomienku na jeden z najväčších vojnových stretov v dejinách strednej Európy. V Bitke pri Viedni 11. a 12. septembra 1683 proti sebe bojovali obrovské osmanské vojsko a Svätá liga – koalícia rakúskych, nemeckých a poľsko-litovských jednotiek na čele s kráľom Jánom III. Sobieskym. Boj skončil víťazstvom kresťanských síl a bol začiatkom konca osmanského panstva v strednej Európe. Program bude pozostávať z vystúpení skupín vojenskej histórie z Poľska a Slovenska, slávnostného pochodu mestom, svätej omše a pietneho aktu kladenia venca za obete vojny a z odborných prednášok na danú problematiku.
Vajnorské hody
V sobotu sa budú v Parku pod lipami oslavovať Vajnorské hody. Program je žánrovo pestrý. Vystúpia prevažne domáce umelecké súbory ako Vajnorská dychovka, Vajnorský okrášľovací spolok, hudobná skupina Shine, hudobné zoskupenie Vertigo P.A.F. s J. Kešnerom a spol., predstaví sa mladá kapela Katie. Od 20. hodiny ste pozvaní na hodovú veselicu so skupinou Kedy ako, ktorá vás bude zabávať do 24. hodiny.
Koncert v Starej tržnici
Britská formácia Morcheeba so speváčkou Skye Edwards vystúpi v Starej tržnici. Skupina, ktorá sa radí medzi najkultovejšie súbory britskej nezávislej scény, vystúpi v Bratislave 13. septembra 2015. Morcheeba v Bratislave odohrá všetky svoje najväčšie hity vrátane skladieb ako The Sea, Trigger Hippie, Blindfold či Rome Wasn´t Built in a Day. Pôjde o prvé verejné vystúpenie Morcheeby so speváčkou Skye Edwards v Bratislave a druhé na Slovensku – premiéru absolvovali v roku 2012, keď boli headlinermi festivalu Grape. Cena lístka je 35 eur.
Telekom Night Run
Výnimočná atmosféra septembrovej noci – tak sa dá charakterizovať nálada na tradičnom nočnom behu v Bratislave. 13. septembra 2015 o 19.50 hod. bežci už siedmy raz vyštartujú na trať populárneho Telekom Night Run. Desaťkilometrová trať ponúkne nezvyčajné pohľady na mnohé z bratislavských dominánt. Jedinečný je „prebeh“ cez nákladný prístav alebo električkový tunel vedúci popod hradný kopec.
Športuje celé mesto
Bratislava, športujúce mesto je súčasťou prvého ročníka Európskeho týždňa športu. V nedeľu sa v Sade Janka Kráľa uskutoční skvelé podujatie, ktoré počas jedného dňa poskytne širokej bratislavskej verejnosti možnosť spoznať a vyskúšať si viacero športových odvetví na jednom mieste. Od 10. do 19. hodiny na vás čakajú tradičné aj netradičné športy, individuálne aj kolektívne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk