Počas prvých 100 dní čo do úradu nastúpil nový primátor Bratislavy Matúš Vallo sa naplno pustil do realizácie Plánu Bratislava a do plnenia sľubov z predvolebnej kampane.
To, že sa nový primátor snaží plniť svoje sľuby, dokazuje aj séria presadených a schválených vecí, ako napríklad Metropolitný inštitút Bratislavy, zonácia bratislavského lesoparku, nové transparentné výberové konania na obsadzovanie manažmentov mestských podnikov a organizácií mesta, ale aj ďalšie opatrenia.
„Dlhé mesiace som zdôrazňoval hlavne tri veci – tím, plán a spoluprácu – lebo som vedel, že bez nich sa mesto riadiť nedá. Pre mňa to neboli kampaňové slová, ale bolo to hlboké presvedčenie. Plán Bratislava je pre nás základ, na ktorom sme postavili aj našu víziu lepšej Bratislavy. Som veľmi rád, že mnohí ľudia, ktorí náš plán pripravovali mu veria natoľko, že sa dali do služieb mesta a dnes sú súčasťou môjho tímu. Od prvého momentu tak môžeme plniť sľuby a realizovať Plán Bratislava,“ zhodnotil na úvod stodňového bilancovania primátor Bratislavy Vallo.
Medzi celkom prvými krokmi primátora boli opatrenia, ktoré je potrebné urobiť hneď na začiatku funkčného obdobia, aby sa ich efekt prejavil počas nasledujúcich 4 rokov. Na prvých dvoch riadnych zastupiteľstvách boli prerokované tieto návrhy a prešli s absolútnou väčšinou hlasov poslancov:
- zriadenie Metropolitného inštitútu Bratislavy,
- zonácia bratislavského lesoparku,
- transparentné pravidlá na obsadzovanie manažmentov mestských podnikov a organizácií mesta,
- posilnenie mestskej polície,
- nový pružnejší systém obstarávania letnej a zimnej údržby.
Dôležitosť sa kladie hlavne na rozvoj mesta, ochranu zelene, hospodárenie mesta alebo bezpečnosť v našich uliciach a to sú veci, ktoré posunú konkrétne oblasti na vyššiu kvalitu. Podľa vyjadrenia magistrátu mesta bol veľmi dôležitý aj spôsob, ako mesto, bratislavské samosprávy, polícia a aj bratislavská verejnosť pristúpila k riešeniu rozsiahlych dopravných obmedzení, lebo vďaka vzájomnej spolupráci a nasadeniu všetkých sa podarilo predpokladaný dopravný kolaps odvrátiť.
Mesto sa chce aj viac priblížiť k obyvateľom
Mesto sa snaží priblížiť k obyvateľom aj rôznymi akciami a podujatiami, a najmä verejnými stretnutiami. Vedenie mesta si pripravilo veľkú komunikačnú kampaň pre dopravné uzávery a nastavuje novú úroveň spolupráce s ostatnými bratislavskými samosprávami (príkladom je podpis memoranda o spolupráci s bratislavským Starým Mestom alebo spoločná výzva samospráv štátnym lesom).
Už teraz je pripravených niekoľko ďalších projektov, na ktorých sa intenzívne pracuje – týkajú sa hlavne dopravy a verejných priestorov. Parkovacia politika patrí snáď medzi najdôležitejšie, pretože tá môže zásadne zmeniť pohyb áut po meste. Ďalej zriadenie Mestského komunálneho podniku, ktorý môže na novú úroveň posunúť zimnú aj letnú údržbu, a tiež pripravovanú rekonštrukciu Karloveskej radiály. Z verejných priestorov možno spomenúť prípravu urbanisticko-architektonickej súťaže na novú podobu Námestia SNP a Kamenného námestia a tiež kúpeľov Grössling.
„Nasadili sme veľké tempo a rozbehli veľa veľkých projektov. Ale preto sme tu. Nepozeráme sa na to, či budeme aj o ďalšie 4 roky zvolení, ale čo pre Bratislavu urobíme a kde ju posunieme,“ dodáva primátor Bratislavy, M. Vallo.