Mesto obnoví aj aleju stromov pri Námestí slobody, stane sa tak na jeseň

BRATISLAVA: Námestie slobody
SITA

Hlavné mesto obnoví aleju stromov pred Úradom vlády SR na Námestí slobody. Zatiaľ stromy len orežú, no na jeseň ich vyrúbu a vysadia za ne nové dreviny. Ide o ďalší z projektov v rámci balíka Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy, na ktorý hlavné mesto získalo peniaze z nórskych fondov.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, stromy treba vyrúbať, pretože sú poškodené a podľa dendrologického posudku predstavujú bezpečnostné riziko pre peších i pre cestnú premávku.

Štyridsiatku poškodených stromov nahradia 44 novými a mladými drevinami. Súčasné brestovce západné nahradí napríklad javor poľný či jaseňovec metlinatý. Mesto vysvetľuje, že brestovce sú poškodené a v zlom zdravotnom stave, čo preukázal aj dendrologický posudok.

„Mestské prostredie je pre úspešný rast a vývoj stromov veľmi nepriaznivé. V zahraničí sa obnova stromov robí pravidelne a systematicky. V niektorých prípadoch sa obnovujú mestské stromy, keď dosiahnu vek po 30-40 rokov. Ročne sa tak rúbu tisíce stromov a zároveň sa ďalšie tisíce vysadia,“ vysvetľuje v tlačovej správe Zuzana Hudeková z oddelenia hlavnej architektky.

Ako dodáva, nové stromy pozitívne ovplyvnia vzhľad verejného priestoru a na mieste poškodených a starých stromov tam vyrastie nová aleja. „Už v minulosti museli byť viaceré stromy odstránené, a teda aleja je už v súčasnosti preriedená. Zároveň musíme zabezpečiť bezpečnosť občanov, pretože celý priestor Námestia slobody, vrátane aleje, je veľmi využívaný. Obnovu poškodených stromov považujem za nevyhnutnú,“ uviedla Hudeková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk