Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava výhlad mesto prijmy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Mesto príde v súvislosti s opatreniami pre šíriaci sa koronavírus o desiatky miliónov eur

Šíriaci sa koronavírus bude mať negatívny dopad na rozpočet a chod hlavného mesta.

Hlavné mesto očakáva straty v rozpočte v desiatkach miliónov eur v súvislosti s opatreniami pre šíriaci sa koronavírus. Hovorca hlavného mesta Peter Bubla informoval agentúru SITA, že mesto stratí príjmy predovšetkým z podielovej dane, teda dane z príjmu fyzických osôb.

Podľa prvého odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa bude výpadok dane z príjmu fyzických osôb v dôsledku krátenia miezd, čerpaniu PN, OČR a úľavám štátu pohybovať medzi 3 až 10 percentami prognózy, na základe ktorej je zostavený rozpočet mesta. To pre mesto predstavuje 5 až 17 miliónov eur. Zatiaľ však ide len o hrubý odhad.

Mesto prichádza o tržby

Ďalšou oblasťou, z ktorej hlavné mesto stratí príjmy je daň za ubytovanie. Zatvorené hotely a prepad turizmu priamo ovplyvňuje daň za ubytovanie. Hrubý odhad výpadku je minimálne milión eur.

Mesto tiež príde o tržby z Dopravného podniku, nakoľko ľudia necestujú a pokles obsadenosti MHD je okolo 60 až 80 percent oproti času pred koronavírusom. Odhadovaná strata je rádovo niekoľko miliónov eur.

Straty tržieb galérie, múzea, knižnice či ZOO zatiaľ nie sú známe a mesto zbiera odhady. Hlavné mesto tiež stratí príjmy z dane za užívanie verejného priestranstva. Menej letných terás a menej akcií, ktoré zaberajú verejné priestory povedú k nižšiemu výberu dane.

Na odhade pracujú

Na presnom odhade mesto pracuje. Peter Bubla doplnil, že mesto neočakáva zásadnú stratu príjmov dane z nehnuteľností. Očakáva len posun v príjmoch na neskôr, pretože viac ľudí a firiem bude platiť v splátkach. Mesto tak celkovo očakáva rozpočtový dopad v desiatkach miliónov eur.

Okrem rozpočtového dopadu existujú riziká výpadku pracovnej sily na zabezpečenie základných funkcií mesta v prípade rozšírenia nákazy (vodiči Dopravného podniku Bratislava a OLO, zamestnanci komunálneho podniku a firiem, ktoré čistia a kosia mesto, zamestnanci zariadení pre seniorov, údržba ciest, opravy budov). Čo presne to bude znamenať závisí od reakcie novej vlády, či pomôže nielen podnikateľom, ale aj samosprávam,“ povedal Bubla. Hlavné mesto zatiaľ neplánuje zastaviť investičné projekty, niektoré sa pravdepodobne posunú.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X