Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mestská polícia mestské lesy
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mestské lesy v Bratislave

Mestské lesy v Bratislave zrušili vybrané povolenia na vjazd áut do lesoparku

Dôvodom je nedostatočná evidencia a netransparentné rozdávanie niektorých povolení na vjazd z minulosti.

Mestské lesy v Bratislave (MLB) rušia povolenia na vjazd áut do lesoparku. V tlačovej správe o tom informoval Marek Páva z MLB.

Od štvrtka 7. mája rušíme na celom území MLB platnosť povolení na vjazd motorových vozidiel vydaných pred rokom 2020,“ uvádza sa v správe. Dôvodom je podľa lesov nedostatočná evidencia a netransparentné rozdávanie niektorých povolení na vjazd z minulosti.

Od začiatku roku 2020 sme začali uplatňovať nové, pevne stanovené pravidlá, pričom povolenie je možné dostať výlučne na činnosti potrebné k fungovaniu lesoparku,“ upozorňujú MLB a dodávajú, že ide napríklad o kosenie lúk, údržbu cyklotrás, spriechodňovanie cyklistických a turistických trás či údržbu dreveného mobiliáru.

Zníženie počtu povolení

Podľa MLB sa celkovo podarilo znížiť počet aktuálne platných povolení približne na polovicu. Väčšina povolení zanikla expiráciou platnosti a následným nepredĺžením povolenia. Štvrtkom stratili platnosť aj všetky povolenia vydané pred rokom 2020, platné sú už len aktuálne s novým vizuálom a presnou evidenciou.

Mestské lesy patria medzi najviac navštevované na Slovensku a práve na prítomnosť áut sme v minulom roku dostavali najviac sťažností, preto už vydávame povolenky len na činnosti súvisiace s údržbou lesoparku,“ uviedol riaditeľ MLB Matej Dobšovič a dodal, že tí, ktorí v minulosti dostali povolenku na vjazd z rôznych iných dôvodov, si budú musieť zvyknúť na nové pravidlá.

Vznikali konflikty

Lesopark je územie vyhradené na prechádzky, beh a cyklistiku. Jazda motorových vozidiel na úzkych lesných asfaltkách narušuje komfort rekreácie návštevníkov a často vznikali konflikty,“ uviedol pracovník pre podporu rekreácie MLB Marek Páva a dodal, že situácia bola neúnosná a bolo potrebné ju riešiť radikálnym znížením počtu povolení na vjazd.

Zároveň sa zvýšil počet kontrol, v ktorých budeme pokračovať,“ doplnil Páva s tým, že MLB vydávajú povolenia len na cesty hlbšie v lesoch patriacich priamo mestu.

Povolenia na vjazd na Železnú studničku vydáva hlavné mesto, pričom aj tu sa už pracuje na znížení ich počtu. V obľúbených lokalitách mimo lesoparku ako Biely kríž, Devínska Kobyla či lužné lesy nemajú MLB žiadnu právomoc,“ uzatvárajú mestské lesy.

Novy format povolenky.jpg
Nový formát povolenky.Foto: Mestské lesy v Bratislave
Stary neplatny format povolenia.jpg
Starý a neplatný formát povolenia.Foto: Mestské lesy v Bratislave

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X