Na Námestí slobody vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

BRATISLAVA: Námestie slobody
Foto: ilustračné, SITA

Pamätník bude vytvorený tak, že zapadne do súčasného riešenia námestia.

Na bratislavskom Námestí slobody, oproti budove Úradu vlády SR, vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989. Prostriedky na jeho realizáciu vyčlenili z mestského rozpočtu, ale peniaze budú zháňať aj z iných zdrojov. Informovali o tom v pondelok primátor Bratislavy Matúš Vallo a mestský poslanec a tvár Nežnej revolúcie Ján Budaj na tlačovej konferencii.

V pondelok sme vyhlásili víťaza súťaže, na začiatku budúceho roka nás čaká fáza fundraisingu (zhromažďovanie a získavanie príspevkov a finančných zdrojov, pozn. SITA). Budeme chcieť, aby na pamätník neprispievalo len mesto ale aj iné subjekty, oslovíme napríklad župu,” uviedol Vallo s tým, že po tom, ako dostanú realizačný projekt s výkazom výmer od autorov, začnú verejné obstarávanie.

O rok by teda Námestie slobody mohlo byť obohatené o hotový pamätník. „Bude to pamätník aj pre všetkých tých, ktorí mali šancu dať bodku za vyše 40-ročným bojom s totalitou a za vyše 140-ročným úsilím Slovenska o to, aby sme mohli zobrať veci verejné do vlastných rúk,“ uviedol Ján Budaj.

Nepatetická forma

Pamätník bude vytvorený tak, že zapadne do súčasného riešenia námestia. Víťazný návrh zaujal porotu „nepatetickou formou“ a horizontálnosťou. „Zvoleným materiálom a zameraním sa Pamätník demokratickej revolúcie 1989, ktorý bude aj pripomienkou obetí éry totality, hlási k pamätníku Brána slobody, ktorý bol vytvorený ako pocta obetiam železnej opony,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla v tlačovej správe.

Prvé kolo architektonickej súťaže na nový pamätník sa konalo na prelome rokov 2014 a 2015, druhé kolo na prelome rokov 2018 a 2019, pričom „z prvých šesť odporúčaných návrhov z prvého kola bol iniciátormi pamätníka vybraný návrh autorov Emanuela Zatlukaja, Branislava Lackoviča a Jakuba Trajtera,“ uviedol Bubla.

Autori svoj návrh postavili na motíve stôp protestujúceho davu, ako „univerzálneho symbolu občianskeho odporu, ktorý neustúpil, ale ani sa neznížil k násilnej pomste, vďaka čomu revolúcia dostala meno ‚nežná‘,“ vysvetlil na záver Bubla.

Humanizácia priestoru

Bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo zámer umiestnenia nového „Pamätníka 17. novembra“ na Námestie slobody ešte v roku 2014. Zámer vzišiel z Iniciatívy za Pamätník demokratickej revolúcie 1989 zastúpenej Jánom Budajom.

Chceme si pamätať, že moc u nás pochádza od občanov, ktorí sa postavili na uliciach a námestiach Slovenska proti nelegitímnemu štátnemu násiliu, za ľudské a občianske práva a slobodu,“ vysvetlil Budaj s tým, že pamätník má zhumanizovať priestor námestia, ktoré v minulosti slúžilo skôr na to, aby verejný priestor rozbíjalo.

To ako vyzerá toto námestie, má aj politické korene,“ dodal Budaj s tým, že na tomto mieste stáli tisíce študentov, ktorí porušili zákaz stáť na trávniku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk