Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Námestie slobody
Foto: ilustračné, SITA
19. novembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Na Námestí slobody vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

Pamätník bude vytvorený tak, že zapadne do súčasného riešenia námestia.

Na bratislavskom Námestí slobody, oproti budove Úradu vlády SR, vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989. Prostriedky na jeho realizáciu vyčlenili z mestského rozpočtu, ale peniaze budú zháňať aj z iných zdrojov. Informovali o tom v pondelok primátor Bratislavy Matúš Vallo a mestský poslanec a tvár Nežnej revolúcie Ján Budaj na tlačovej konferencii.

V pondelok sme vyhlásili víťaza súťaže, na začiatku budúceho roka nás čaká fáza fundraisingu (zhromažďovanie a získavanie príspevkov a finančných zdrojov, pozn. SITA). Budeme chcieť, aby na pamätník neprispievalo len mesto ale aj iné subjekty, oslovíme napríklad župu,” uviedol Vallo s tým, že po tom, ako dostanú realizačný projekt s výkazom výmer od autorov, začnú verejné obstarávanie.

O rok by teda Námestie slobody mohlo byť obohatené o hotový pamätník. „Bude to pamätník aj pre všetkých tých, ktorí mali šancu dať bodku za vyše 40-ročným bojom s totalitou a za vyše 140-ročným úsilím Slovenska o to, aby sme mohli zobrať veci verejné do vlastných rúk,“ uviedol Ján Budaj.

Nepatetická forma

Pamätník bude vytvorený tak, že zapadne do súčasného riešenia námestia. Víťazný návrh zaujal porotu „nepatetickou formou“ a horizontálnosťou. „Zvoleným materiálom a zameraním sa Pamätník demokratickej revolúcie 1989, ktorý bude aj pripomienkou obetí éry totality, hlási k pamätníku Brána slobody, ktorý bol vytvorený ako pocta obetiam železnej opony,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla v tlačovej správe.

Prvé kolo architektonickej súťaže na nový pamätník sa konalo na prelome rokov 2014 a 2015, druhé kolo na prelome rokov 2018 a 2019, pričom „z prvých šesť odporúčaných návrhov z prvého kola bol iniciátormi pamätníka vybraný návrh autorov Emanuela Zatlukaja, Branislava Lackoviča a Jakuba Trajtera,“ uviedol Bubla.

Autori svoj návrh postavili na motíve stôp protestujúceho davu, ako „univerzálneho symbolu občianskeho odporu, ktorý neustúpil, ale ani sa neznížil k násilnej pomste, vďaka čomu revolúcia dostala meno ‚nežná‘,“ vysvetlil na záver Bubla.

Humanizácia priestoru

Bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo zámer umiestnenia nového „Pamätníka 17. novembra“ na Námestie slobody ešte v roku 2014. Zámer vzišiel z Iniciatívy za Pamätník demokratickej revolúcie 1989 zastúpenej Jánom Budajom.

Chceme si pamätať, že moc u nás pochádza od občanov, ktorí sa postavili na uliciach a námestiach Slovenska proti nelegitímnemu štátnemu násiliu, za ľudské a občianske práva a slobodu,“ vysvetlil Budaj s tým, že pamätník má zhumanizovať priestor námestia, ktoré v minulosti slúžilo skôr na to, aby verejný priestor rozbíjalo.

To ako vyzerá toto námestie, má aj politické korene,“ dodal Budaj s tým, že na tomto mieste stáli tisíce študentov, ktorí porušili zákaz stáť na trávniku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X