Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reduta, Slovenská filharmónia
SITA
22. mája 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Nádvorie Reduty krášli desať búst osobností našej hudby

Osobnosti slovenskej hudby možno obdivovať v sídle Slovenskej filharmónie v Bratislave. Filharmónia vystavila desať búst na Björnsonovom nádvorí Reduty, ktoré využíva na letné koncerty od dokončenia veľkej rekonštrukcie v roku 2012.

Ako uviedla tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, ide o sochárske portréty osobností hudobného života od Alexandra Trizuljaka. Busty filharmónia vystaví pri príležitosti Roku slovenskej hudby, v ktorom si zároveň pripomíname 110. výročie narodenia Alexandra Moyzesa a Ľudovíta Rajtera a nedožité 95. narodeniny tvorcu búst Alexandra Trizuljaka.

Vznik búst iniciovala filharmónia pod vedením Ladislava Mokrého v 70. rokoch 20. storočia. Sochár Alexander Trizuljak na nich pracoval od roku 1975 do roku 1990. Prvá skupina podobizní vznikla v roku 1977 a zobrazuje Alexandra Moyzesa, Eugena Suchoňa a Jána Cikkera. Neskôr k nim pribudli portréty ďalších osobností hudobného života – Ladislava Slováka, Ľudovíta Rajtera, Bohdana Warchala, Mikuláša Schneidera – Trnavského, Dezidera Kardoša, Andreja Očenáša a Ota Ferenczyho.

„Alexander Trizuljak bol častým návštevníkom koncertov Slovenskej filharmónie a pri práci na portrétoch nadviazal osobné priateľské vzťahy s umelcami. Busty boli pôvodne vystavené vo foyer Slovenskej filharmónie a počas rekonštrukcie Reduty boli uskladnené,“ dodala Martina Tolstova.

Busty budú na nádvorí Björnstjerne Björnsona v sídle filharmonikov v bratislavskej Redute vystavené natrvalo. Nová letná scéna hlavného mesta vznikla po rekonštrukcii Reduty zastrešením jej nádvoria, ktoré v minulosti slúžilo ako parkovisko. Prístupná je z Námestia Eugena Suchoňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X