Nádvorie Reduty krášli desať búst osobností našej hudby

Reduta, Slovenská filharmónia
SITA

Osobnosti slovenskej hudby možno obdivovať v sídle Slovenskej filharmónie v Bratislave. Filharmónia vystavila desať búst na Björnsonovom nádvorí Reduty, ktoré využíva na letné koncerty od dokončenia veľkej rekonštrukcie v roku 2012.

Ako uviedla tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, ide o sochárske portréty osobností hudobného života od Alexandra Trizuljaka. Busty filharmónia vystaví pri príležitosti Roku slovenskej hudby, v ktorom si zároveň pripomíname 110. výročie narodenia Alexandra Moyzesa a Ľudovíta Rajtera a nedožité 95. narodeniny tvorcu búst Alexandra Trizuljaka.

Vznik búst iniciovala filharmónia pod vedením Ladislava Mokrého v 70. rokoch 20. storočia. Sochár Alexander Trizuljak na nich pracoval od roku 1975 do roku 1990. Prvá skupina podobizní vznikla v roku 1977 a zobrazuje Alexandra Moyzesa, Eugena Suchoňa a Jána Cikkera. Neskôr k nim pribudli portréty ďalších osobností hudobného života – Ladislava Slováka, Ľudovíta Rajtera, Bohdana Warchala, Mikuláša Schneidera – Trnavského, Dezidera Kardoša, Andreja Očenáša a Ota Ferenczyho.

„Alexander Trizuljak bol častým návštevníkom koncertov Slovenskej filharmónie a pri práci na portrétoch nadviazal osobné priateľské vzťahy s umelcami. Busty boli pôvodne vystavené vo foyer Slovenskej filharmónie a počas rekonštrukcie Reduty boli uskladnené,“ dodala Martina Tolstova.

Busty budú na nádvorí Björnstjerne Björnsona v sídle filharmonikov v bratislavskej Redute vystavené natrvalo. Nová letná scéna hlavného mesta vznikla po rekonštrukcii Reduty zastrešením jej nádvoria, ktoré v minulosti slúžilo ako parkovisko. Prístupná je z Námestia Eugena Suchoňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk