Najväčšie internáty Univerzity Komenského obnovia, v horizonte dvoch rokov do nich investujú viac ako 17 miliónov eur

Mlynska_dolina_pohlad_atriaky_televizia.jpg
Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline čaká rekonštrukcia. V pozadí časť Átriákov a dnes už opustená výšková budova RTVS (STV). Foto: Ján Šutý

Univerzita Komenského (UK) začína s obnovou svojich najväčších univerzitných internátov – Vysokoškolského internátu Družba (VI Družba) a Vysokoškolského mesta Ľudovíta Štúra – Mlyny UK (VMĽŠ). Do konca tohto roka plánuje použiť na rekonštrukciu 1,9 milióna eur.

Najrozsiahlejšiu opravu podstúpi VMĽŠ UK, kde stoja najstaršie, doteraz nezrekonštruované internáty. Výškové bloky boli postavené už v roku 1967, Átriové domky približne o 10 rokov neskôr. Z finančných prostriedkov získaných od štátu sa do opráv ešte v tomto roku investuje približne 1,3 milióna eur.

Opravia aj strechy na Átriakoch

Univerzita plánuje opravu výmenníkovej stanice a reguláciu vykurovacieho systému všetkých blokov a obnovu výťahových šácht a výťahov v Manželských internátoch a na Výškovom bloku „A“.

Poskodene strechy a terasy atriakov.jpg
Poškodené strechy na Átriových domčekoch, ktoré boli vybudované ešte v 70. rokoch Foto: Ján Šutý

V rámci tejto sumy sa zároveň  podarí opraviť strechy na vybraných blokoch tzv. „Átriových domkov“, ktoré sú v takmer havarijnom stave, či vymeniť vzduchotechniku v jedálni Venza.

Jedalen venza predd rekonstrukciou 2019.jpg
Študentská jedáleň Venza od svojho vzniku v roku 2009 neprešla zásadnejšou rekonštrukciou. Foto: Ján Šutý

Všetky uvedené aktivity plánuje VMĽŠ realizovať do konca roka 2019. Už od nového roka sa ubytovaní študenti môžu tešiť na viaceré zmeny a úpravy.

Vestibul manzelaky.jpg
V súčasnosti je vo vestibule Manželských internátov pusto. Nachádzajú sa tu len stojany na bicykle a zopár kvetov. Foto: Ján Šutý

Nová spoločenská miestnosť

Okrem toho VMĽŠ vyčlenilo z vlastných zdrojov vyše 600-tisíc eur napríklad na výmenu väčšiny postelí so zástenami v objektoch Átriových domkov, na vytvorenie oddychových zón, zatraktívnenie vstupných priestorov vo vestibuloch Výškových blokov a Manželských internátov či na vytvorenie a zriadenie spoločenskej multifunkčnej miestnosti v priestoroch internátu „Šturák“, ktorá bude slúžiť aj na rôzne besedy či osvetové podujatia študentských spolkov.

Vytah v manzelskych internatoch.jpg
Aj zastarané a často nefungujúce výťahy v objekte Manželské internáty sa dočkajú opravy. Foto: Ján Šutý

Najväčšou výzvou v druhom a treťom štvrťroku 2020 bude kompletná rekonštrukcia Výškového bloku „B“ tejto najväčšej slovenskej internátnej budovy. Táto investícia dosiahne viac ako 14 miliónov eur.

Výškový blok - Štúrak v Mlynskej doline v pôvodnom stave, pred rekonštrukciou.jpg
Výškový blok – Štúrak v Mlynskej doline v pôvodnom stave, pred rekonštrukciou. Foto: Ján Šutý Foto: Ján Šutý

Obnova Vysokoškolského internátu Družba

Na VI Družba univerzita plánuje rekonštrukčné práce, ako napríklad výmenu viacerých okien, balkónových stien, radiátorov v izbách, opravu postelí, výmenu rozvodov a osvetlenia na chodbách v internátnej časti, opravu striech na budovách D1 a D2. Tento mesiac sa tiež začalo s rekonštrukciou jedálne, ktorá potrvá približne jeden rok. Celkové investície na uvedené aktivity sú vo výške približne 1,5 milióna eur.

Vysokoskolsky internat druzba.jpg
Vysokoškolský internát Družba na Botanickej ulici v Bratislave slúži pre študentov Farmaceutickej, Lekárskej, Pedagogickej, Prírodovedeckej a Právnickej fakulty UK. Foto: Ján Šutý Foto: archívne, Ján Šutý

Razantné personálne zmeny

„Po odhalení nedostatkov v projektovej dokumentácii som urobil razantné personálne zmeny a odvtedy sme intenzívne pracovali na tom, aby sme pripravili plány na rekonštrukciu. Tento proces už nemôžeme ďalej odkladať. Je pre nás však dôležité, aby sme pri úpravách v takom veľkom rozsahu dodržali komfort bývania študentov. Urobíme všetko pre to, aby sme nám určené peniaze na obnovu internátov čerpali efektívne a rýchlo a aby sme študentom a študentkám zvýšili komfort bývania,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Marek_stevcek.jpg
Rektor UK Marek Števček predložil novému vedeniu univerzity plán revitalizácie najväčších univerzitných internátov. Foto: uniba.sk

Naposledy sa rekonštruovalo v roku 2015

Posledná väčšia rekonštrukcia v hodnote viac ako 4 milióny eur sa skončila v roku 2015, keď univerzita otvorila novozrekonštruované Manželské internáty v bratislavskej Mlynskej doline pre 570 ubytovaných.

Nove_manzelaky.jpg
Manželské internáty – v súčasnosti najmodernejšie a najdrahšie bývanie v Mlynskej doline. Zrekonštruované boli v roku 2015 Foto: Ján Šutý

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk