Národné múzeum a ďalší oslávia v sobotu jubileum Márie Terézie

Socha Márie Terézie
ilustračné: SITA

Presne 300 rokov uplynie v sobotu 13. mája od narodenia významnej panovníčky Márie Terézie, ktorá zanechala výraznú stopu v dejinách celého svojho rozsiahleho kráľovstva a jej odkaz pretrváva dodnes.

Ako rozhľadená a energická žena stála za uplatnením množstva zmien a reforiem, známych ako tereziánske reformy. Zaviedla systém školskej dochádzky, reformovala súdnictvo, zdravotníctvo, vojenskú správu, poľnohospodárstvo i menový systém. Jednotky mier a váh boli zjednotené, medené mince nahradili strieborné a prvýkrát sa objavili aj papierové peniaze. Výročie panovníčky pripomenie preto i špeciálna razba strieborných mincí. Informovalo o tom Slovenské národné múzeum.

Zároveň pri tejto príležitosti pozýva na aukciu historickej numizmatickej sady mincí z čias panovania Márie Terézie. Národné múzeum i Rakúske kultúrne fórum otvoria výstavy o cisárovnej a Bratislavský okrášľovací spolok vyhlásil rok 2017 za Rok Márie Terézie.

K 300. výročiu narodenia Márie Terézie pripravila Národná Pokladnica v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) – Historickým múzeom unikátny projekt, razbu striebornej pamätnej medaily, ktorá je limitovaná počtom 1 717 kusov a odkazuje na rok narodenia slávnej panovníčky. Ako ďalej informovala Andrea Litváková zo SNM – Historického múzea, každá pamätná medaila z jednej unce rýdzeho striebra bude očíslovaná. Mince sú jedinečné dátumom, kedy sa razia a limitovaným počtom. Všetky totiž symbolicky vyrazia v jeden jediný deň, 13. mája 2017. V rovnaký deň, teda už túto sobotu organizuje Národná Pokladnica aukciu historickej numizmatickej sady, ktorá tvorí viacero mincí z čias panovania Márie Terézie. Program večernej dražby sa začína o 18. hodine v Hudobnej sieni Bratislavského hradu. Výťažok z nej venujú na podporu zbierok Historického múzea SNM.

SNM – Historické múzeum a Národná Pokladnica pripravili pre návštevníkov múzea na Bratislavskom hrade spoločnú numizmatickú výstavu. Komornú výstavu nájdu záujemcovia v predsálí Hudobnej siene na 1. poschodí Hradu od soboty 13. mája do 2. júla. Historické múzeum na nej podľa Litvákovej predstaví razby dukátov, dvojdukátov a levantských toliarov z rôznych mincovní, na ktorých je pôsobivo zachytená Mária Terézia.

Národná Pokladnica vystaví zlatý dvojdukát, ktorý bol razený len dva roky, ako aj obľúbený kremnický toliar Márie Terézie a ďalšie zaujímavosti zo svojich zbierok. Numizmatické vzácnosti doplní veľkorozmerná grafika portrétu Márie Terézie s rodinou z roku 1760 od rytca Johanna Gottfrieda Haida, ktorý bol žiakom dvorného maliara Martina van Meytensa. Skupinový portrét cisárskej rodiny Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie s ich potomstvom pochádza zo zbierok SNM – Múzea Červený Kameň.

K 300. jubileu Márie Terézie, rímsko-nemeckej cisárovnej, kráľovnej Uhorska a Česka, arcivojvodkyni Rakúska a nositeľky ďalších titulov, najmä však iniciátorky množstva reforiem, pripravilo špeciálnu výstavu i Rakúske kultúrne fórum. V svojom bratislavskom sídle na Hodžovom námestí 1/A ju pod názvom Mária Terézia 300 – Žena, cisárovná, „kráľ“ a mesto ponúkne od 16. mája do 26. júna.

Výstavu, ktorá vznikla v spolupráci s Rakúskou národnou knižnicou, Galériou mesta Bratislava a Univerzitnou knižnicou Bratislava, doplní cyklus prednášok. Návštevníkov expozície čaká prechádzka dvoma prelínajúcimi sa životmi – životom Márie Terézie a život mesta Pressburg. Vystavené budú viaceré knižné dokumenty a medirytiny z 18. a 19. storočia, obrazy a ďalšie exponáty. V rámci výstavy sa uskutočnia štyri prednášky s odborníkmi na históriu a umenie. Naplánované sú na 30. mája, 13., 22. a 26. júna, vždy so začiatkom o 18. hodine.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk