Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hiv prevencia ilustracny gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ilustračné, gettyimages
1. decembra 2018 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od SHTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Nedostatok informácií o HIV má negatívny dopad na spoločnosť

Neinformovanosť spoločnosti v kombinácii s nezáujmom štátu vytvárajú pre HIV pozitívnych na Slovensku veľmi nepriaznivé podmienky.

V sobotu 1. decembra si tradične pripomíname dôležitosť prevencie a povedomia o tomto ochorení. Tohtoročnou témou je jednoduchá veta: „Zisti svoj status“. Občianske združenie Dom svetla, ktoré sa venuje prevencii HIV/AIDS, poskytlo prostredníctvom riaditeľa Jiřího Pavlátu niekoľko dôležitých informácií k téme.

Tak ako napovedá tohtoročná téma, v prvom rade je dôležité vedieť o svojom HIV statuse, či už je pozitívny alebo negatívny. V rámci dňa boja proti HIV/AIDS organizuje aj Dom svetla množstvo preventívnych aktivít. Ide napríklad o prednášky, besedy a v priebehu celého týždňa intenzívne poskytuje záujemcom testy na HIV, syfilis a žltačku.

Dostupné testovanie v Bratislave

Dôležitou informáciou je, že počas celého roka sa každý môže testovať zadarmo a anonymne, a to nielen na HIV, ale aj na žltačku typu B a C. Táto možnosť sa dá využiť, napríklad aj v HIV Check Point na Babuškovej ulici v Bratislave v piatok od 16.00 do 19.00 hod. Vždy od pondelku do piatku v čase od 9. do 12. hod. robia odbery aj v Ambulancií NRC pre prevenciu HIV/AIDS v Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V Centrálnom laboratóriu Medirex je potrebné sa vopred objednať a za testovanie HIV aj syfilisu si musíte zaplatiť.

Na Slovensku ministerstvo zdravotníctva osvetu ohľadom prevencie nepodporuje. „Sme závislí na sponzorských daroch,“ dopĺňa Pavlát. Česko a Slovensko majú voči tejto problematike predsudky a nedostatok informácií, čo zabraňuje vnímaniu významu a dôležitosti nových vedeckých poznatkov a preventívnych aktivít. Pavlát tvrdí: „Neinformovanosť spoločnosti sa týka laickej, ale bohužiaľ aj odbornej spoločnosti.

Konzervativizmus na Slovensku

Osoby s týmto ochorením sa v našej krajine stretávajú s diskrimináciou, okolie sa ich bojí a sú často odsudzovaní pre ohrozenie zdravia iného človeka. „V ČR sme tiež zaznamenali viacero prípadov, kedy osoby vyslovene zneužívajú niekoho HIV pozitivitu, tým, že ho obvinia z nechráneného sexu; naše orgány činné v trestnom stíhání bohužiaľ nemajú dostatok informácií o HIV a spor často končí neoprávneným trestným stíháním nevinného človeka,“ vysvetľuje Jakub Tomšej, právnik klientov AIDS pomoc ČR.

Ešte i v súčasnosti sa na Slovensku často vyskytujú prípady, kedy ľudia netušiaci o svojom statuse, šíria infekciu. Je potrebné búrať stigmu a tabu, ktoré okolo HIV je. Príkladom môže byť i prípad v Nemecku, kde sa k diagnóze priznal moderátor televíznych novín. To malo neuveriteľne pozitívny dopad na spoločnosť. Je potrebné otvoriť celospoločenskú diskusiu o testovaní a liečbe a zároveň sprístupniť informácie pre širokú verejnosť.

Tento rok môžete v rámci 1. decembra stretnúť v uliciach Bratislavy sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov OZ PRIMA. Pokojne sa k nim pridajte na SHAME párty vo Fuge. Nezabudnite na červené stužky.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X