Nedostatok informácií o HIV má negatívny dopad na spoločnosť

Hiv prevencia ilustracny gettyimages.jpg
Foto: Ilustračné, gettyimages

Neinformovanosť spoločnosti v kombinácii s nezáujmom štátu vytvárajú pre HIV pozitívnych na Slovensku veľmi nepriaznivé podmienky.

V sobotu 1. decembra si tradične pripomíname dôležitosť prevencie a povedomia o tomto ochorení. Tohtoročnou témou je jednoduchá veta: „Zisti svoj status“. Občianske združenie Dom svetla, ktoré sa venuje prevencii HIV/AIDS, poskytlo prostredníctvom riaditeľa Jiřího Pavlátu niekoľko dôležitých informácií k téme.

Tak ako napovedá tohtoročná téma, v prvom rade je dôležité vedieť o svojom HIV statuse, či už je pozitívny alebo negatívny. V rámci dňa boja proti HIV/AIDS organizuje aj Dom svetla množstvo preventívnych aktivít. Ide napríklad o prednášky, besedy a v priebehu celého týždňa intenzívne poskytuje záujemcom testy na HIV, syfilis a žltačku.

Dostupné testovanie v Bratislave

Dôležitou informáciou je, že počas celého roka sa každý môže testovať zadarmo a anonymne, a to nielen na HIV, ale aj na žltačku typu B a C. Táto možnosť sa dá využiť, napríklad aj v HIV Check Point na Babuškovej ulici v Bratislave v piatok od 16.00 do 19.00 hod. Vždy od pondelku do piatku v čase od 9. do 12. hod. robia odbery aj v Ambulancií NRC pre prevenciu HIV/AIDS v Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V Centrálnom laboratóriu Medirex je potrebné sa vopred objednať a za testovanie HIV aj syfilisu si musíte zaplatiť.

Na Slovensku ministerstvo zdravotníctva osvetu ohľadom prevencie nepodporuje. „Sme závislí na sponzorských daroch,“ dopĺňa Pavlát. Česko a Slovensko majú voči tejto problematike predsudky a nedostatok informácií, čo zabraňuje vnímaniu významu a dôležitosti nových vedeckých poznatkov a preventívnych aktivít. Pavlát tvrdí: „Neinformovanosť spoločnosti sa týka laickej, ale bohužiaľ aj odbornej spoločnosti.

Konzervativizmus na Slovensku

Osoby s týmto ochorením sa v našej krajine stretávajú s diskrimináciou, okolie sa ich bojí a sú často odsudzovaní pre ohrozenie zdravia iného človeka. „V ČR sme tiež zaznamenali viacero prípadov, kedy osoby vyslovene zneužívajú niekoho HIV pozitivitu, tým, že ho obvinia z nechráneného sexu; naše orgány činné v trestnom stíhání bohužiaľ nemajú dostatok informácií o HIV a spor často končí neoprávneným trestným stíháním nevinného človeka,“ vysvetľuje Jakub Tomšej, právnik klientov AIDS pomoc ČR.

Ešte i v súčasnosti sa na Slovensku často vyskytujú prípady, kedy ľudia netušiaci o svojom statuse, šíria infekciu. Je potrebné búrať stigmu a tabu, ktoré okolo HIV je. Príkladom môže byť i prípad v Nemecku, kde sa k diagnóze priznal moderátor televíznych novín. To malo neuveriteľne pozitívny dopad na spoločnosť. Je potrebné otvoriť celospoločenskú diskusiu o testovaní a liečbe a zároveň sprístupniť informácie pre širokú verejnosť.

Tento rok môžete v rámci 1. decembra stretnúť v uliciach Bratislavy sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov OZ PRIMA. Pokojne sa k nim pridajte na SHAME párty vo Fuge. Nezabudnite na červené stužky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk