Nezávislé bývanie pre seniorov má zabezpečiť plnohodnotný život. Má ho kto realizovať?

Shutterstock_265470788.jpg
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 29. októbra 2018 (WBN/PR) – Téma seniori v Bratislave sa v predvolebných súbojoch kandidátov vytráca, resp. zaznieva len okrajovo. Starostlivosť o seniorov je na pleciach samosprávy a všetci súčasní kandidáti sa tvária, akoby sa ich tento problém netýkal. Potreby seniorov ostávajú nevypočuté.

Kandidáti na primátora a starostov na predvolebných mítingoch prezentujú riešenia problémov od výmyslu sveta, ale prehliadajú chronický problém hlavného mesta, ktorým je nedostatočná kapacita sociálnych zariadení.

V súčasnosti je stav v hlavnom meste Slovenska kritický, keďže žiadatelia o umiestnenie do zariadenia pre seniorov čakajú v poradovníkoch aj niekoľko rokov. Možnosti bývania seniorov sú limitované, keďže domovy dôchodcov praskajú vo švíkoch. Ľudia majú v súčasnosti len obmedzené možnosti. Majú na výber medzi inštitucionálnou starostlivosťou a dlhodobou zdravotnou starostlivosťou v domácom prostredí.

Pri starostlivosti v domácom prostredí sa vynára dôležitá otázka. Kto ju zabezpečí? Opatrovateľské odvetvie je na Slovensku dlhodobo poddimenzované. Určite každý z nás počul o opatrovateľkách, ktoré odchádzajú hlavne do Nemecka a Rakúska, kde sa starajú o tamojších seniorov a dostávajú lepšiu mzdu ako na Slovensku. Aj z toho dôvodu je u nás nedostatok opatrovateliek, ktoré by sa dokázali postarať a zabezpečiť starostlivosť pre našich seniorov. V súčasnosti je ťažké nájsť opatrovateľku, ktorá by vedela poskytnúť kvalitnú opatrovateľskú službu v domácnosti seniora. A v neposlednom rade je to aj otázka peňazí, keďže celodenná osobná starostlivosť si vyžaduje siahnuť naozaj hlbšie do vrecka klienta. Výsledkom potom je, že o seniorov v Bratislave sa prakticky nemá kto postarať. Preto je osobná opatrovateľka často riešením až vtedy, keď všetky ostatné riešenia zlyhajú.

Druhou možnosťou je inštitucionálna starostlivosť. Typy zariadení pre seniorov by sme mohli rozdeliť na denné stacionáre, ktoré poskytujú len časovo obmedzenú starostlivosť, a seniorské zariadenia, ktoré poskytujú komplexnú starostlivosť.

Drvivá väčšina zariadení pre seniorov je však viac či menej vzdialená konceptu tzv. nezávislého bývania pre seniorov, ktoré vo svete už dlhodobo funguje a ktoré sa osvedčilo. Nároky na kvalitu života sú v súčasnosti iné, než boli pred niekoľkými rokmi. Nové trendy nás zasahujú v každom smere života, výnimkou nie je ani oblasť starostlivosti o seniorov.

Nezávislé bývanie je koncept, ktorý svojou podstatou plne pokrýva potreby seniorov a zároveň im poskytuje príležitosti na zmysluplné a aktívne využitie času na dôchodku. Pod jednou strechou seniorom poskytuje dostupné zdravotnícke a asistenčné služby, ktoré väčšina ľudí v takomto veku už intenzívnejšie potrebuje, a na druhej strane tento koncept prináša aj sociálny a spoločenský rozmer do života seniorov, na ktorý sa dnes stále zabúda. Napríklad aj cez organizované spoločenské aktivity, kde sa klienti stretnú so svojimi rovesníkmi. Takéto zariadenia navyše poskytujú permanentnú lekársku starostlivosť pre rôzne stupne zdravotnej odkázanosti.

Ak to zrekapitulujem, medzi hlavné nesporné výhody nezávislého bývania patrí zabezpečenie zdravotných a sociálnych potrieb, aktívny život v komunite, nezávislosť a to všetko v meste, v ktorom starší ľudia prežili svoj aktívny život. Seniori tak nestrácajú kontakt so svojím doterajším životom, čo im pomáha prežiť dôstojnú starobu a tešiť sa aj v pokročilom veku zo života.

Seniori sa v dobre vybavenom zariadení tohto typu časom cítia ako doma. Dôležitou silnou stránkou nezávislého bývania pre seniorov je možnosť zabrániť pocitu samoty, ktorým dôchodcovia často trpia. Výskumy pritom naznačujú, že osamelosť môže byť pre ľudí rovnako škodlivá ako fajčenie alebo obezita.

V ankete medzi seniormi v mojom okolí som sa snažil zistiť, ako prežívajú svoju jeseň života, čo je podľa nich najlepšie pre aktívnu a peknú starobu a čoho sa najviac obávajú.

Pani Anna prezradila, že aj keď čoraz častejšie premýšľa o opatrovateľských službách, ešte stále jej zdravotný stav umožňuje, aby sa postarala sama o seba. „Najdôležitejšia vec pre peknú starobu je moja rodina,“ tvrdí dôchodkyňa z Bratislavy. Najviac sa obáva toho, že stratí sociálne väzby a nebude môcť žiť v komunite, ktorej bola celý život súčasťou.

Šesťdesiatsedemročný pán Jozef žije aj so svojou manželkou celý život v Bratislave. Dôchodcom je už pár rokov. Na otázku, ako vníma svoj život na dôchodku, odpovedal: „Celý život som bol aktívny človek. Veľa som cestoval. Plnohodnotný život na dôchodku pre mňa znamená, aby som neostal osamote a zostal medzi rovesníkmi. Spoločenský život je pre mňa veľmi dôležitý,“ dodal.

Obavy zo staroby vraj nemá. Berie ju ako súčasť života.

„Momentálne som už druhý rok v zariadení pre seniorov,“ prezradila pani Majka. Dodala, že jej syn žije v zahraničí a nemohol jej venovať potrebnú starostlivosť. Sťažuje si, že jej zariadenie je mimo Bratislavy a je náročné pre blízkych, aby ju pravidelne navštevovali. Najlepšie by pre ňu bolo, keby ju premiestnili do zariadenia v Bratislave, kde prežila väčšinu svojho života.

Z odpovedí seniorov vyplýva, že chcú jeseň života prežiť v meste, v ktorom vyrastali, a v blízkosti svojej rodiny. Svoje obavy formulovali hlavne v oblasti sociálnych vzťahov. Neradi by bývali osamote a stratili sociálne väzby s rodinou a blízkymi. Čo len potvrdzuje už spomenutý trend, že seniori kladú dnes vyššie nároky na kvalitu života, ako to bolo kedysi.

Obdobie seniorského veku života čaká každého z nás. Trend v oblasti starostlivosti o seniorov je teda jasný: nezávislé bývanie, ktoré sa osvedčilo už za hranicami, je dobrou inšpiráciou pre riešenie situácie v Bratislave.

Odpoveďou na tento trend na Slovensku, konkrétne v Bratislave, bude zariadenie pre seniorov VITALIS, plne rešpektujúce koncept nezávislého bývania. Prinesie tak novú úroveň života pre staršiu generáciu. Svetovo odskúšané riešenie v starostlivosti o seniorov VITALIS je navrhnuté v bratislavskom Novom Meste.

Už ostáva iba otázka, ako ho čo najefektívnejšie zrealizovať. Pomocnú ruku chce podať súkromný investor, ktorý disponuje finančnými prostriedkami chýbajúcimi v samospráve. S podporou samosprávy tak príde konečne riešenie, ktoré chce naozaj pomôcť seniorom nielen z bratislavského Nového Mesta, ale z celej Bratislavy.

Tomáš Bakoš, publicista

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk