Obce v Bratislavskom kraji majú k dispozícii na ekologický boj proti komárom takmer 30-tisíc eur

Komare premnozenie postrek bsk gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

V rámci ekologických opatrení župa už v minulom roku použila biologický prípravok na reguláciu počtu komárov.

Takmer 30-tisíc eur je pripravených pre obce na Záhorí v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) na ekologický boj s komármi. Požiadať o peniaze môžu do konca januára prostredníctvom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy. Program Regulácia komárej populácie dovoľuje obciam žiadať štyritisíc eur pri 15-percentnom spolufinancovaní. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Do piatkovej polnoci 31. januára je otvorená výzva na podporu životného prostredia a rozvoja vidieka na rok 2020 Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.

Obce Vysoká pri Morave, Zohor, Záhorská Ves, Suchohrad, Gajary, Veľké Leváre a Malé Leváre sa môžu uchádzať celkovo o 28-tisíc eur (štyritisíc eur pre každú obec) na aplikáciu biologického prípravku pre reguláciu počtu komárov. Miera spolufinancovania obcí je 15 percent a tieto prostriedky môžu byť použité len na náklady spojené s aplikáciou biologickej látky.

Ekologické opatrenia

V rámci ekologických opatrení župa už v minulom roku použila biologický prípravok na reguláciu počtu komárov.

Nie sme zástancami chemických postrekov, ktoré ničia nielen komáre, ale všetku prírodu naokolo. Preto sme vypracovali Monitoring potenciálnych liahnísk komárov a biologická látka Bti je aplikovaná priamo v rizikových lokalitách a priamo na larvy. Keďže boj s komármi nie je v kompetencii župy, no starostovia sú na našu pomoc zvyknutí, dali sme im tento rok možnosť uchádzať sa o dotácie, ktoré im tento boj s komármi uľahčia,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk