Počas archeologického výskumu sa v úseku budúcej diaľnice D4 v Podunajských Biskupiciach podarilo objaviť jedno z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku. Naposledy sa niečo také podarilo objaviť pred 40 rokmi.
V ôsmom storočí na mieste vzniklo obrovské pohrebisko neznámeho avarského osídlenia. Archeológovia odkryli viac ako 460 hrobov, ktoré skrývali cenné nálezy. Ide pravdepodobne o hroby „bežného“ obyvateľstva, o komunitu, ktorá sa venovala poľnohospodárstvu, keďže okrem malého nožíka tam nenašli žiadne zbrane. Výskum robí súkromná archeologická spoločnosť Via Magna, trval päť mesiacov.
Archeológovia dokážu podľa hrobných pozostatkov a darov, ktoré boli vložené do hrobov, odčítať postavenie členov vtedajšej komunity. Bohatí muži mali v hroboch ozdobné bronzové spony opaskov, na ktorých prevládali mytologické motívy zvierat. V ženských hroboch odhalili krásne avarské šperky.
Typické bolo pre Avarský kaganát aj pochovávanie s koňom, dôvodom môže byť to, že zomrelí chceli ukázať, že si to môžu dovoliť.
„Medzi najvzácnejšie nálezy patrí minca z obdobia vlády franského kráľa Karla Veľkého. Nájdená minca je z rokov 771 – 793 a je európskou raritou. Minca z avarského pohrebiska je iba 15. potvrdenou mincou z daného obdobia,“ uviedol vedúci výskumu Milan Horňák. Ako dodal, takmer v každom hrobe sa nachádzala aj nádoba – milodar pre posmrtný život. Výzdoba týchto nádob už niesla typické slovanské prvky, čo je známkou asimilácie obidvoch kultúr.
Nálezy takéhoto významu a najmä tak dobre zachované asi nikto nečakal, napriek tomu to výstavbu diaľnice neohrozí. Archeológovia kopú len na mieste, kadiaľ pôjde diaľnica D4. Po ukončení prác nálezy odvezú a uložia v Archeologickom múzeu Slovenského národného múzea. Hroby opäť zasypú. Nálezy plánujú sprístupniť aj širokej verejnosti prostredníctvom výstavy.