Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad kontajner neporiadok olo gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, gettyimages
10. septembra 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Obyvatelia Bratislavského kraja vyprodukujú viac odpadu ako ostatní Slováci

Oproti roku 2008, teda počas 10 rokov, narástlo množstvo vytvoreného odpadu v Bratislavskom kraji percentuálne najmenej zo všetkých krajov, a to o 12 percent.

Absolútne množstvo odpadu, ktorý v Bratislavskom kraji skončil v odpadových nádobách v roku 2018, je síce jedno z najvyšších, percentuálny nárast oproti roku 2017 je však spolu s Košickým krajom v rámci Slovenska najnižší, a to tri percentá. Vyplýva to z analýzy finančnej a investičnej spoločnosti Wood & Company podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR za rok 2018. Priemerný občan žijúci v Bratislavskom kraji ročne vytvorí 516 kilogramov odpadu, kým celoslovenský priemer je 427 kilogramov za rok na hlavu. Medzi rekordérov v množstve vyprodukovaného komunálneho odpadu patria aj obyvatelia Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Absolútne množstvo odpadu, ktorý v Bratislavskom kraji skončil v odpadových nádobách v roku 2018 je síce najvyššie, percentuálny nárast oproti roku 2017 je však spolu s Košickým krajom v rámci Slovenska najnižší, a to tri percentá. Oproti roku 2008, teda počas 10 rokov, narástlo množstvo vytvoreného odpadu v Bratislavskom kraji percentuálne najmenej zo všetkých krajov, a to o 12 percent.

Ekologický kraj

Čo sa týka zhodnocovania odpadu, Bratislavský kraj je najekologickejšie orientovaný. Zhodnotia až 60 percent komunálneho odpadu, čo v praxi znamená, že vyše polovica objemu vytvoreného odpadu má ďalšie využitie (vyrobí sa z neho elektrická energia, teplo alebo nový výrobok, pozn. SITA). V porovnaní s celoslovenským priemerom, ktorý je na úrovni 45-percentného podielu zhodnotenia, je to o 15 percent viac.

Je to ovplyvnené dlhoročnou existenciou zariadení pre energetické využitie odpadov. Kým vo vyspelých krajinách sú takéto zariadenia, ktoré premieňajú odpad na elektrinu alebo teplo bežné, na Slovensku s výnimkou Bratislavy a Košíc zatiaľ absentujú,“ uviedli analytici Wood & Company. V Bratislavskom kraji taktiež končí najmenej odpadu na skládkach (30,5 percenta).

Analytici upozorňujú na problém, ktorý môže Slovensko v rámci odpadového hospodárstva Európskej únie zastihnúť. „Reformný balík, ktorý je zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu, stanovuje jasne pre rok 2035 dva stropy, a to maximálne 10 percent komunálneho odpadu v skládkach a minimálne 65 percent zrecyklovaného komunálneho odpadu,“ uviedli analytici s tým, že celoslovenský priemer skládkovania je aktuálne takmer 54 percent a miera recyklácie 38 percent.  Slovensko dostalo pre zlé ukazovatele s niektorými ďalšími krajinami EÚ výnimku a môžu si uplatniť päťročný odklad plnenia kritérií.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X