Odkladanie sanácie toxickej skládky sa Vrakuni nepáči

Skladka_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mestská časť Vrakuňa upozorňuje, že Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) odkladaním sanácie toxickej skládky z bývalých závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni preberá na seba zodpovednosť za škody na zdraví občanov a životnom prostredí. Samospráva tak reaguje na vyjadrenie MŽP, ktoré uviedlo, že so sanáciou skládky by mali začať do konca tohto roku.

Ako povedal minister životného prostredia László Sólymos, ministerstvo už má hotový projekt sanácie a technickú dokumentáciu potrebnú na územné konanie, ktoré musí schváliť okresný úrad. Stanovisko Vrakune poskytol vrakunský miestny poslanec a predseda komisie na dohľad nad sanáciou Milan Šindler.

Mestská časť požaduje predkladať všetky ďalšie stupne dokumentácie predmetnej stavby ako i zabezpečenie možnej účasti zástupcov Vrakune na konaniach kontrolných dní stavby. „Odporúčame do projektu zadefinovať požadovanú kvalitatívnu úroveň použitých materiálov, ktoré budúci zhotoviteľ nebude môcť v čase uskutočnenia podliezť,“ uvádza Vrakuňa a pripomína, že pred začiatkom práce požadujú predložiť projekt na odsúhlasenie Slovenskej inšpekcii životného prostredia, ďalej Úradu verejného zdravotníctva a Inšpektorátu bezpečnosti práce.

Medzi svoje požiadavky pripojili aj to, že chcú zmluvne zabezpečiť garanciu kvalitatívnych parametrov stavby najmenej päťdesiat rokov a pri poklese alebo strate kvality diela uplatňovať penále, minimálne v 100-tisíc eur za mesiac. Samospráva tiež spomína, že od budúceho zhotoviteľa sanácie skládky chce verejnú prezentáciu všetkých náležitostí projektu pred, počas a po ukončení stavby. „Situáciu berieme vážne a uvedomujeme si, že čas nás súri. No nemôžeme porušovať zákon, ani ponúkať narýchlo ušité riešenia. Ide o komplikovaný projekt. Zložité a ťažké veci sa nedajú riešiť rýchlo a hneď,“ zdôraznil šéf envirorezortu László Sólymos.

Ako informovala generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov MŽP Vlasta Jánová, na sanáciu skládky vybrali metódu enkapsulácie, ktorou sa obsah skládky zaizoluje od okolitého prostredia. „Je to dokonalé uzavretie skládky do nepriepustného obalu,“ spomenula. Ide o zhruba dva kilometre dlhú, 22 m hlbokú a 80 cm širokú podzemnú tesniacu stenu a nepriepustné prekrytie povrchu skládky. Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky. „Bude tam sieť čerpacích vrtov a voda sa bude čistiť v čističkách odpadových vôd,“ vysvetlila Jánová.

Uviedla tiež dôvody, prečo sa MŽP rozhodlo skládku zaizolovať v podzemí, a nie odstrániť. Prvý dôvod je finančný, keďže odstránenie vrakunskej skládky by podľa Jánovej stálo asi 115 miliónov eur. „Nemáme ani kapacitu nejakej existujúcej skládky nebezpečného odpadu, ktorá by poňala také množstvo toxického odpadu, nehovoriac o transporte obrovského množstva kontaminovaného materiálu, ktorého je asi 270-tisíc kubíkov,“ menovala ďalšie dôvody.

Do konca februára chce MŽP vyhlásiť verejné obstarávanie, pričom tento proces bude trvať asi trištvrte roka. Odhadované náklady na odstránenie skládky predstavujú zhruba 30 miliónov eur, pričom sanáciu chce ministerstvo financovať z európskych fondov s 15-percentnou spoluúčasťou štátu. Konečná cena však podľa Sólymosa závisí od procesu verejného obstarávania. Jánová odhaduje, že sanácia skládky by mohla byť ukončená do konca roku 2021. Životnosť enkapsuláciu sa predpokladá na asi 100 rokov. Podzemné vody by sa mali podľa Jánovej zbaviť kontaminácie asi za desať rokov.

„Keď uzavrieme zdroj kontaminácie, ktorý stále dotuje podzemnú vodu, tak koncentrácia kontaminácie sa bude postupne znižovať. Pomôže tomu aj sanačné čerpanie,“ uviedla a dodala, že problém zhoršilo aj používanie podzemnej vody na polievanie priľahlých záhrad napriek zákazu, čím ľudia zaniesli kontamináciu z hĺbky šesť metrov aj do svojej pôdy. „Z pôdy sa to bude dažďom vymývať aj desiatky rokov,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk