Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompost, biologický odpad
ilustračné: pixabay.com
2. novembra 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob ukončia 30. novembra

Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob v hlavnom meste ukončia 30. novembra. Odpad budú po zime opäť odvážať od 1. marca budúceho roka. Informovala o tom hovorkyňa mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.

Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu z hnedých zberných nádob v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom robia sezónne. „Informáciu o tom, v ktorý deň robia odvoz bioodpadu, nájdu obyvatelia na nálepke, umiestnenej na svojej hnedej zbernej nádobe,“ pripomína Humeniková s tým, že bioodpad zo záhrad môžu ľudia aj naďalej bezplatne odovzdávať na zberných dvoroch.

Všetky náklady na kompostér alebo hnedý kontajner, a s tým súvisiaci zber a odvoz biodpadu zo záhrad, sú hradené z miestneho poplatku za komunálny a drobný stavebný odpad. Do hnedých kontajnerov a kompostérov patria kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny a burina. Nepatria sem odpady z domácností živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky.

Podľa hovorkyne OLO spoločnosť doteraz odviezla takmer dvetisíc ton bioodpadu z hnedých zberných nádob. Tento druh odpadu odvážajú do kompostárne vo Svätom Jure, kde ho ďalej spracovávajú na kompost. Najviac bioodpadu odviezli v auguste, približne 355 ton, najmenej v marci, keď mali 21 ton. Spoločnosť OLO rozniesla obyvateľom rodinných domov v Bratislave, ktorí si splnili povinnosť a podali „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“ vyše deväťtisíc hnedých zberných nádob a asi 1 500 kompostérov. Humenikova pripomína, že distribuovať nádoby aj kompostéry bude OLO počas celého roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X