Okolie Dunaja oživí a skultivuje šesť projektov, vybudujú slalomovú trať či pomník

Bratislava, panoráma
Zdroj: archív BSK

Stredoeurópska nadácia Dunajský fond podporí v rámci Prvej grantovej výzvy Dunajského fondu šesť projektov v celkovej sume 26 908 eur, ktorých cieľom je oživenie a kultivácia okolia Dunaja.

Výzvu vyhlásili v januári tohto roka, zamerali ju na podporu projektov na slovenskom toku Dunaja vrátane Malého Dunaja, ktoré sa usilujú o skultivovanie alebo oživenie verejne prístupných riečnych priestranstiev a o skvalitnenie života pri rieke so zachovaním jej hodnôt. Nadácia podľa prijala spolu 26 žiadostí o grant.

Projekty, ktoré Dunajský fond podporí, majú charakter konkrétneho zásahu do prostredia aj s plánom udržateľnosti, ich pôsobnosť je v širšom území slovenského toku. Medzi podporenými projektmi sú zlepšenie prístupu k vode a vybudovanie slalomovej trate v Karloveskej zátoke i vytvorenie a prevádzka kempingu pri osade Veľký Lél. Sú medzi nimi aj vybudovanie pltnice a náučného chodníka pre splav Malého Dunaja a postavenie pamätníka pre obete holokaustu na nábreží v Komárne.

Patria sem tiež spracovanie možných urbanistických riešení dunajského nábrežia v Bratislave a ich prezentácia verejnosti pomocou 3D virtuálnych aplikácií a tiež rozvoj športovo-rekreačných aktivít pre verejnosť formou kurzov veslovania a organizovaných splavov po Dunaji. Podrobné informácie o výsledkoch grantovej výzvy nájdu záujemcovia na www.dunajskyfond.sk.

Neziskové organizácie mohli podať žiadosť o finančnú podporu projektov alebo ich čiastkových aktivít, ktoré sledujú niektoré z cieľov Charty Dunajského fondu. Patria k nim oblasti: bližší kontakt s riekou, bohatší život na rieke vrátane prírodných hodnôt aj plynulejší a príjemnejší pohyb pri alebo na rieke. Súčasťou bolo tiež spojenie prostredníctvom rieky so susedmi a ďalšími štátmi alebo sídelnými celkami.

Všetky žiadosti hodnotila porota, v ktorej boli členovia Kruhu poradcov Dunajského fondu. Boli v nej ľudia, ktorí pôsobia v urbanizme, architektúre, environmentálnej oblasti aj ľudia, ktorí sa podieľajú na tvorbe podujatí mestského a komunitného života a športovo-rekreačných aktivít na rieke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk