Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava, panoráma
Zdroj: archív BSK
30. apríla 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Okolie Dunaja oživí a skultivuje šesť projektov, vybudujú slalomovú trať či pomník

Stredoeurópska nadácia Dunajský fond podporí v rámci Prvej grantovej výzvy Dunajského fondu šesť projektov v celkovej sume 26 908 eur, ktorých cieľom je oživenie a kultivácia okolia Dunaja.

Výzvu vyhlásili v januári tohto roka, zamerali ju na podporu projektov na slovenskom toku Dunaja vrátane Malého Dunaja, ktoré sa usilujú o skultivovanie alebo oživenie verejne prístupných riečnych priestranstiev a o skvalitnenie života pri rieke so zachovaním jej hodnôt. Nadácia podľa prijala spolu 26 žiadostí o grant.

Projekty, ktoré Dunajský fond podporí, majú charakter konkrétneho zásahu do prostredia aj s plánom udržateľnosti, ich pôsobnosť je v širšom území slovenského toku. Medzi podporenými projektmi sú zlepšenie prístupu k vode a vybudovanie slalomovej trate v Karloveskej zátoke i vytvorenie a prevádzka kempingu pri osade Veľký Lél. Sú medzi nimi aj vybudovanie pltnice a náučného chodníka pre splav Malého Dunaja a postavenie pamätníka pre obete holokaustu na nábreží v Komárne.

Patria sem tiež spracovanie možných urbanistických riešení dunajského nábrežia v Bratislave a ich prezentácia verejnosti pomocou 3D virtuálnych aplikácií a tiež rozvoj športovo-rekreačných aktivít pre verejnosť formou kurzov veslovania a organizovaných splavov po Dunaji. Podrobné informácie o výsledkoch grantovej výzvy nájdu záujemcovia na www.dunajskyfond.sk.

Neziskové organizácie mohli podať žiadosť o finančnú podporu projektov alebo ich čiastkových aktivít, ktoré sledujú niektoré z cieľov Charty Dunajského fondu. Patria k nim oblasti: bližší kontakt s riekou, bohatší život na rieke vrátane prírodných hodnôt aj plynulejší a príjemnejší pohyb pri alebo na rieke. Súčasťou bolo tiež spojenie prostredníctvom rieky so susedmi a ďalšími štátmi alebo sídelnými celkami.

Všetky žiadosti hodnotila porota, v ktorej boli členovia Kruhu poradcov Dunajského fondu. Boli v nej ľudia, ktorí pôsobia v urbanizme, architektúre, environmentálnej oblasti aj ľudia, ktorí sa podieľajú na tvorbe podujatí mestského a komunitného života a športovo-rekreačných aktivít na rieke.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X