Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
historická budova snd
ilustračné: SITA Historická budova Slovenského národného divadla. Bratislava, 10. január 2015. Foto: SITA/Orange
18. augusta 2015 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Opustil nás bývalý popredný operný sólista Jozef Špaček

Vo veku 79 rokov zomrel v nedeľu v Bratislave bývalý popredný operný sólista Jozef Špaček. Informovalo o tom vedenie Slovenského národného divadla.

Jeho pamiatku si bude môcť verejnosť uctiť zápisom do kondolenčnej knihy, ktorá bude v rámci pietneho aktu vystavená v smútočne vyzdobenom foyeri historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí vo štvrtok, 20. augusta od 10.30 do 11.30 hod.

Posledná rozlúčka s Jozefom Špačkom sa uskutoční v rovnaký deň o 12.30 hod. na Cintoríne Ružinov v bratislavskej Vrakuni.

Jozef Špaček sa narodil 14. septembra 1935. Pôvodným povolaním bol staviteľ – projektant. Hlboký záujem o vážnu hudbu ho však priviedol k štúdiu operného a koncertného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po jej skončení v roku 1966 sa stal na vyše tri desaťročia profilovým sólistom Opery SND. Okrem toho pedagogicky viedol mladých vokálnych umelcov.

Na dosky Opery SND vstúpil stvárnením komediálne ladeného partu Budda v Brittenovej opere Albert Herring (1966). Z postáv komického odboru zaujal ako Smetanov Kecal (Predaná nevesta, 1968), Doktor Bartolo (Barbier zo Sevilly od Rossiniho i Paisiella, 1968 a 1985, 1978), Donizettiho Don Pasquale (Don Pasquale, 1975), Mozartov Leporello (Don Giovanni, 1975), Figaro (Figarova svadba, 1980, 1987), Donizettiho Dulcamara (Nápoj lásky, 1983) i Verdiho Falstaff (Veselé paničky z Windsoru, 1983).

Špaček exceloval v mnohých úlohách vážneho žánru, napríklad ako Čajkovského Knieža Gremin (Eugen Onegin, 1967), Verdiho Filip II. (Don Carlos, 1981) či v charakterových úlohách ako Doktor Galén v Andrašovanovej Bielej nemoci (1968), Beethovenov Rocco (Fidelio, 1974), Wagnerov Daland (Blúdiaci Holanďan, 1984), Verdiho Banco (Macbert, 1989) a mnohých ďalších.

Umelec mal obzvlášť blízky vzťah k operným postavám Giuseppeho Verdiho, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta i Richarda Wagnera. Vytvoril vyše desať postáv v pôvodných slovenských operných dielach Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Mira Bázlika, Tibora Andrašovana, Juraja Beneša, Tibora Freša, Bartolomeja Urbanca a Igora Dibáka. Posledným hrdinom, ktorého stvárnil na javisku SND, bol Štelina v Suchoňovej Krútňave (2003).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X