Ovčie kiahne

Stiahnut 4.jpg
Foto: Getty Images

Ovčie kiahne patria medzi najčastejšie detské infekčné choroby, pričom ide o ochorenie prejavujúce sa na koži, ktoré je vírusového charakteru. Typicky sa kiahne objavujú najmä u detí vo veku do 10 rokov a to počas zimy alebo na jar, pričom sa prenášajú kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom a sú teda vysoko infekčné. Ochorenie má pomerne vysokú infekčnosť a dlhú inkubačnú dobu, niekedy až tri týždne, pričom výhodou je, že po prekonaní choroby sa voči nej človek stáva imúnny. Neodporúča sa ale počas ovčích kiahní dlhší pobyt vonku vzhľadom na vysoké riziko prenosu a nákazy.

Charakteristika

Ovčie kiahne patria medzi najviac nákazlivé infekčné ochorenia, pričom ide o typickú detskú chorobu, ktorá je spôsobená ľudským Herpes vírusom. Hoci najčastejšie sa vyskytujú u detí v predškolskom veku, môžu sa samozrejme vyskytovať aj neskôr, v puberte alebo u dospelých a to v prípade, ak ich človek ešte nemal. Ten dospelý, kto ich nemal v detskom veku, sa nimi teda môže nakaziť v dospelosti a problém to je najmä u mužov. Choroba sa šíri vzdušnou cestou alebo cez prenos priamym kontaktom s nakazeným, pričom nákaza sa prejavuje najmä typickou vyrážkou na pokožke a svrbením kože.

Proti chorobe je možné sa chrániť cez očkovanie, pričom vírus sa dostane do organizmu spravidla sliznicou, usadí sa v horných dýchacích cestách a cez lymfatický systém sa rozšíri do celého organizmu. Choroba trvá obvykle dva až tri týždne a u detí má spravidla nekomplikovaný priebeh, pričom po jej prekonaní získava organizmus dlhodobú imunitu. Avšak aj po vyliečení ostáva vírus v tele v latentnej fáze a neskôr obvykle v dospelosti môže ešte spôsobiť aj pásový opar.

Príčiny

Za vznikom choroby je herpetický vírus zvaný Varicella zoster, ktorý sa označuje aj ako HV-3. Najčastejšie ochorenie prepukne obvykle v zime alebo skoro na jar. A akosa prenášajú ovčie kiahne? Samotný vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom a ide o vysoko nákazlivú chorobu. Ľudia s vyšším vekom znášajú infekciu horšie a niekedy sa môžu vyskytnúť u nich aj rôzne komplikácie, ako napríklad meningoencefalitída, pneumónia a podobne. Nebezpečné je ochorenie u tehotných žien.

Príznaky

Inkubačná doba a infekčná doba je najčastejšie od 7 do 14 dní, niekedy až tri týždne a po jej uplynutí sa už objavujú prvé príznaky a prejavy. Dochádza k zvýšeniu teploty až na horúčku, neskôr sa pridá zimnica, niekedy hnačky a po nich už svrbenie a bolesti kože. Taktiež sa môžu dostaviť bolesti hlavy a malátnosť. Ako vyzerajú ovčie kiahne navonok? Typickým symptómom je najmä vyrážka a pľuzgier, ktoré sa začínajú objavovať po celom tele. Táto vyrážka a pľuzgiere sú svrbivé a sú do pol centimetra veľké, pričom neskôr z nich vznikajú chrasty.

Výsev vyrážok a pľuzgierov začína na hlave, odtiaľ sa šíri cez trup a hrudník až na končatiny. Niekedy sa môžu vyskytovať aj na sliznici nosohltanu, v ústach a v ústnej dutine, v hrdle, na očných viečkach a v oku, ojedinele na konečníku a genitáliach, čo je nepríjemné najmä u mužov. Výsevy sú vo vlnách a trvajú zhruba 5 dní, pričom obvykle do 3 týždňov pominie celá fáza a tieto kožné symptómy sa zahoja. Po vytvorení chrást už prestáva byť ochorenie infekčné. Ťažší priebeh a intenzívnejšie môžu byť príznaky u ľudí s oslabenou imunitou a u tehotných žien.

Diagnostika

  • Ochorenie identifikuje najčastejšie všeobecný lekár a to na základe klinických príznakov a podľa vonkajších prejavov, najmä podľa výsevu pľuzgierov a vyrážok
  • Pre potvrdenie diagnózy je možné vykonať laboratórne sérologické vyšetrenie, prípadne je možné priamo preukázať prítomnosť vírusu aj na základe laboratórneho mikroskopického vyšetrenia tekutiny, ktorá bola odobratá z pľuzgierov
  • Dôležité je už pri prvotnej fyziologickej diagnostike vylúčiť iné kožné ochorenia

Všetko o ovčích kiahňach

Priebeh

Priebeh choroby je taký, že obvykle kiahne začínajú teplotami, bolesťami hlavy a žalúdočnými problémami, obvykle po pár dňoch sa začnú ukazovať prvé vyrážky a pľuzgiere a to v pravidelných výsevoch od hlavy, cez hrudník až po končatiny. Najprv sú vyrážky malé a začervenané, neskôr sa zväčšia a svrbia, potom sa z nich stanú pľuzgiere naplnené tekutinou, tá sa zakalí, vznikne hnis a na záver pľuzgier praskne a obalí sa chrastou. Obvykle do 20 dní sa vyrážky už úplne zahoja, ale niekedy môže byť doba hojenia dlhšia, ak sa objavia komplikácie.

Ovčie kiahne v tehotenstve

Tehotné ženy patria podobne ako aj v prípadoch ďalších infekčných chorôb medzi rizikovú skupinu ľudí. Tehotná žena môže totiž preniesť vírus cez placentu na plod, k čomu najčastejšie dochádza medzi 13. až 20. týždňom gravidity. U detí, kedy tehotenstvo prebiehalo u matky s ovčími kiahňami, hrozí narodenie s deformáciou končatín, deformáciou očí alebo s problémami s nedostatočne vyvinutým mozgom. Niekedy môžu mať novorodenci aj problémy s vnútornými orgánmi, čo môže zapríčiniť až smrť.

Najväčšie nebezpečenstvo infekcie plodu je v prvej polovici tehotenstva a v poslednom trimestri, kedy sa môže napríklad nakaziť aj budúca mamička kontaktom s inou osobou s ovčími kiahňami. Problém nastáva aj vtedy, ak sa žena nakazí dva až tri týždne pred pôrodom, kedy môže prejsť vírus tiež transplacentárne k nenarodenému bábätku. Hoci existuje napríklad proti chorobe očkovanie, tak napríklad tehotným ženám sa očkovanie nesmie aplikovaťa taktiež otehotnenie do 3 mesiacov po očkovaní môže byť problémom.

Ak je matka infikovaná kiahňami počas prvých troch mesiacov, môže prísť u plodu napríklad k hypoplázii, čo je nedostatočný vývin kostí a svalov s jazvami, k zápalu sietnice, cievovky, niekedy sa vyskytuje aj šedý zákal, prípadne môže vírus napadnúť centrálny nervový systém plodu, čo spôsobí atrofiu mozgu, oneskorenie vývoja alebo rovno psychomotorickú retardáciu. V tomto prípade sa hovorí o syndróme kongenitálnej, čiže vrodenej, varicely, inak nazvanom aj vrodený varicelový syndróm.

Pozor na ovčie kiahne u dojčiat

Očkovanie proti ovčím kiahňam najčastejšie prebieha medzi 15. až 18. mesiacom a očkuje sa naraz aj proti mumpsu, ružienke a osýpkam. Čo však robiť, ak sa vyskytnú ovčie kiahne skôr, ešte u bábätka alebo u dojčiat? Samozrejme, základom je izolácia dieťaťa a to aspoň na dva týždne, aby nemohlo nakaziť ostatné deti. Liečba je symptomatická, pozor však aj na horúčku a dodržiavanie pitného režimu. Pri starostlivosti o dieťa tiež hrozí nakazenie dospelých v domácnosti, na čo tiež pozor.

Pokiaľ sa vyskytnú kiahne u dojčiat, najčastejšie závisí priebeh choroby od toho, či ovčie kiahne prekonala matka. Ak áno, potom prvé 3 až 4 mesiace môžu byť v tele bábätka ešte protilátky z tela matky, pokiaľ ale nie, tak dieťa je bez protilátok a priebeh choroby môže byť horší a sprevádzaný aj komplikáciami. V prípade prítomnosti protilátok je ochorenie miernejšie a dochádza obvykle len k výskytu jednej vlny vyrážok, ktoré rýchle zaschnú a menia sa na menšie pľuzgieriky.

U detí je dôležité predchádzať škriabaniu, čo by mohlo spôsobiť narušenie zasychajúcej vyrážky a možnosť infekcie a následne na koži vznikajúcej jazvy. U detí do 1 roka sa ovčie kiahne vyskytujú len zriedkavo, avšak určite v prípade podozrenia na infekciu je najlepšie navštíviť rovno detského lekára, ktorý dieťa vyšetrí a odporučí vhodnú formu liečby a ďalšie režimové opatrenia.

Ovčie kiahne a osýpky – aký je medzi nimi rozdiel?

Veľa ľudí si osýpky a ovčie kiahne zamieňa alebo pletie. Neexistuje medzi nimi ale žiadna spojitosť a ani vzájomná rezistencia, čiže ak ste už rezistentní na jednu chorobu, stále môžete dostať aj tú druhú. Ak chcete vedieť prehľadne, aký je rozdiel v prejavoch, príznakoch a iných parametroch oboch infekčných chorôb, nasledujúca tabuľka Vám ukáže, čo sa u ktorej choroby vyskytuje a naopak, čo sa u osýpok nevyskytuje a u ovčích kiahní áno. Spoľahlivo sa dá rozdiel zistiť aj podľa priebehu oboch chorôb.

Príznak Prítomnosť pri ovčích kiahňach Prítomnosť pri osýpkach
Horúčka aj nad 40°C Áno – typický príznak Nie – len mierne zvýšená teplota
Prekrvenie očných spojiviek Nie – pri očiach môže byť skôr vyrážka Áno – typický príznak
Vyrážka Pľuzgierovité vyrážky vo väčších vlnách Výsyp najprv za ušami a na hlave, neskôr rozšírenie ďalej
Kašeľ, plný nos Nie Áno
Bolesť hlavy, malátnosť Áno Nie

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči ovčie kiahne?

 Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk