Panika v Bratislave: Mal sa tu objaviť nebezpečný ázijský komár, prenáša mnoho chorôb

Komár tigrovaný
Foto: ilustračné, Gettyimages - koláž BratislavaDen.sk

Vajíčka nebezpečného komára sa k nám môžu dostať napríklad spolu s tovarom, ktorý si ľudia objednávajú z ázijských e-shopov.

Súčasná klimatická zmena sa dotýka každej krajiny. Prináša so sebou mnoho zmien, o ktorých by sme pred desiatkami rokov vôbec nepovedali, že sa budú v okolí nášho domova diať.

Sú to napríklad teplejšie letá, studenšie zimy či silnejšie prívalové dažde. Spolu so zmenami počasia sa na Slovensko môžu dostať nové druhy živočíchov, ktoré by sa tu za iných podmienok neudomácnili. Jedným z nich je ázijský komár tigrovaný.

Bol tu už pred 20 rokmi?

Pred niekoľkými dňami sa mal komár tigrovaný objaviť v Ružinove. Na Facebook zavesil pán Westley fotografiu, na ktorej je podľa neho tento komár. Našiel ho u seba doma v Ružinove.

Komár tigrovaný
Foto: Facebook/Ružinov náš každodenný, Westley Snipes

Niektorí diskutujúci žartovali a celú situáciu sa pokúšali zľahčovať. „A je aj nakazený? Evidentne ale ešte nebol očipovaný 5G čipom, nakoľko sa nedokázal reflektívne uhnúť mucholapke,“ napísal pán Tomáš.

Druhá skupina ľudí poukazovala na to, že komár je nebezpečný prenášač chorôb. Pán Martin údajne videl na Slovensku komára už pred 20 rokmi.

„Ľudožravý“ komár

Výskyt údajného komára tigrovaného vyvolal medzi obyvateľmi paniku, ktorá so sebou priniesla mnoho otázok. K celej situácii sa vyjadril ružinovský starosta Martin Chren, pričom sa spojil s vedcami a odborníkmi, ktorí sa tejto téme venujú.

Hoci bolo minulý rok v Ružinove nájdených niekoľko exemplárov „ľudožravého“ komára, zatiaľ podľa starostu nie je pravda, že by sa komár zabýval a množil v Bratislave. Na druhej strane by však tento ázijský komár mohol prežiť za určitých podmienok našu zimu.

Chren vyzval ľudí, že sa momentálne nemusia báť eboly, ziky, horúčky dengue, cholery alebo moru, ktoré ázijský komár prenáša. Spolu prenáša až 22 rôznych vírusov.

„Aby tento komár nejakú nákazu prenášal, tak po prvé, najprv by tu naozaj musel byť, po druhé, potom by musel niekoho nakazeného pichnúť a po tretie, napokon pichnúť vás,“ uviedol.

Komár tigrovaný
Foto: ilustračné, Gettyimages

Medzigeneračne sa nákaza medzi komármi neprenáša. Znamená to, že aj keď by bola na Slovensku minulý rok potvrdená prítomnosť nakazeného komára, nákaza by sa nepreniesla do jeho vajíčok a tohtoročných lariev.

Chren zároveň upozornil, že skôr či neskôr sa komár u nás udomácni, a to nielen v Ružinove. Vajíčka komára sa na naše územie môžu dostať napríklad spolu s tovarom, ktorý si niekto objedná v ázijskom e-shope.

Monitorovanie ázijského komára

Boj proti komárom v Bratislave koordinuje bratislavský magistrát, ktorý je v kontakte so Slovenskou akadémiou vied. Tá plánuje tento rok výskyt ázijského komára v Ružinove preventívne monitorovať. Ak by ste videli tento druh komára aj vy, môžete ho nahlásiť cez aplikáciu Mosquito Alert.

Komáre sa množia v stojatej vode. Preto ak máte záhradu alebo balkón, dajte si pozor na sudy s vodou aj podšálky kvetináčov. Magistrát bude tento rok rozdávať špeciálne tablety zadarmo, ktoré bezpečne zničia larvy komárov.

Ako spoznať komára tigrovaného? Jeho sezóna je od apríla do novembra. Na rozdiel od „bežných“ komárov je aktívny počas dňa. Dospelý komár tigrovaný je dlhý do 10 mm. Samčekovia sú o 20 % menší ako samičky.

Komár tigrovaný
Foto: ilustračné, Gettyimages

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk