Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smeti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
15. januára 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skpetrzalka.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Petržalka je ľahšia o tony odpadu, zo svojich pozemkov ich odviezla viac ako 433 ton

V minulom roku využila mestská časť príležitosť získať dotáciu z Environmentálneho fondu na likvidáciu nelegálnych skládok na svojom území. V mesiacoch november a december odviezli zo siedmich pozemkov vyše 433 ton odpadu.

Od mája 2015 pracovníci oddelenia životného prostredia miestneho úradu pravidelne monitorovali stav problematických pozemkov na území Petržalky. K finálnej žiadosti o dotáciu neskôr vytipovali sedem dlhodobo znečistených a problematických pozemkov. Na ich vyčistenie schválil fond dotáciu vo výške 38 064 eur. Mestská časť sa finančne podieľala na čistení piatimi percentami z pridelenej sumy. Počas dvoch mesiacov odviezla zmluvná firma z územia vyše 433 ton odpadu z čiernych skládok.

Na program Veľké upratovanie Slovenska vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR z Recyklačného fondu 10 miliónov eur. Cieľom tohto programu bolo odstrániť nelegálne skládky z miest a obcí, skôr ako začne fungovať nový systém odpadového hospodárstva, nastavený v novom zákone o odpadoch č. 79/2015 Z. z., ktorý okrem iného zavedie spoplatnenie odovzdávania drobného stavebného odpadu v zberných dvoroch. O získanie dotácie na sanáciu nelegálnych skládok sa prihlásilo takmer 500 samospráv, peniaze napokon získalo iba 219 z nich.

Viac ako 2 900 ton odpadu ročne spracuje aj petržalský zberný dvor. Za uloženie odpadu na zbernom dvore obyvatelia Petržalky neplatia žiadne poplatky. Táto verejnoprospešná služba sa pre samotnú mestskú časť osvedčila aj preto, že je omnoho výhodnejšia, ako drahá likvidácia čiernych skládok. Okrem toho dva razy ročne pristavuje samospráva zdarma veľkokapacitné kontajnery, v rámci spolupráce so spoločnosťou Envidom zbiera elektroodpad a dva razy ročne aj odpad s obsahom škodlivín v spolupráci so spoločnosťou Arguss.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X