Petržalka sa snaží byť online. Vychádza tak v ústrety ľuďom

web Petržalky
ilustračné: petrzalka.sk

Informačno-komunikačné technológie sú bežnou súčasťou každodenného života, preto by petržalská samospráva rada vyšla ľuďom v ústrety. V posledných rokoch mala viaceré ambície v oblasti informatizácie a aj poskytla riešenia, ktoré Petržalčanom uľahčujú život.

Tri roky je všetkých desať pobočiek Petržalskej miestnej knižnice vybavených online katalógom, ktorý čitateľom uľahčuje rezervovanie a objednávanie kníh. Tento systém ročne zaznamená 45 000 prístupov a ďalších 390 000 prístupov súvisí s vyhľadávaním kníh v online katalógu. Súčasťou všetkých šiestich pobočiek detskej literatúry sú už dva roky služby verejného internetu.

Modernizácia vylepšila aj služby web stránky. Petržalka od januára pravidelne zverejňuje informačné aj monotematické newslettre, ktoré tiež rozposiela prihláseným záujemcom. Na titulnej stránke webu informuje aj prostredníctvom tzv. flash správ a bežiaceho textu. Novinkou je aj sprehľadnenie a vylepšenie povinne zverejňovaných faktúr a objednávok, a to tak, aby sa v nich dalo vyhľadávať, zoraďovať a podľa potreby s nimi ďalej pracovať.

Súčasťou stránky je tiež novovytvorená Galéria úspechov a Virtuálna kniha návštev, na ktorej sa návštevníci petržalského vojenského bunkra a rozária môžu s ostatnými podeliť o svoje pocity. Od roku 2012 má tiež vytvorený oficiálny profil na sociálnej sieti pod názvom Viem byť Petržalčan, kde zverejňuje denne aktuálne informácie zo spoločenského, kultúrneho, ale aj bežného života Petržalčanov.

Petržalská matrika zverejnila na webe nové formuláre tlačív, ktoré sa týkajú zápisov matričných udalostí do osobitnej matriky Ministerstva vnútra SR. V tlačivách sú okrem pôvodne požadovaných údajov už aj údaje o stave či pohlaví.

Mestská časť postupne zriadila a spravuje šesť denných centier. Aj u nich sa udomácňuje informatizácia. Seniori majú k dispozícii počítače, skenery, tlačiarne a internetové pripojenie. Samozrejmosťou sú aj pravidelne organizované školenia, ktoré sú zamerané na zvyšovanie počítačovej gramotnosti.

Miestny úrad je prepojený informačnými systémami so svojimi priamo riadenými organizáciami a miestnymi podnikmi, čo uľahčuje a zefektívňuje prácu, zvyšuje rýchlosť interakcie a znižuje nadmernú byrokraciu.

„Za posledné roky sa nám v oblasti informatizácie podarilo niekoľko veľmi úspešných projektov, ktoré sú využívané na školách, medzi seniormi, ale aj napríklad v knižniciach a v komunikácii medzi mestskou časťou a inými organizáciami. Mestská časť bude pri tvorbe nového Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja hodnotiť všetky doterajšie projekty z oblasti informatizácie a následne si presne zadefinujeme ďalšie kroky, aby Petržalka bola čo najviac online,“ približuje zámery starosta Vladimír Bajan.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk