Po hromadnej nehode autobusu a nákladného auta aktivovali traumatologický plán

Hasici pomoc zachranan nehoda.jpg

Na miesto vyslali 12 pozemných ambulancií ZZS, tri vrtuľníky, ktoré sa otočili niekoľkokrát s pacientmi na palube.

Po hromadnej nehode autobusu a nákladného auta na diaľnici D2, pri ktorej zahynula jedna osoba a 59 ľudí sa zranilo, aktivovali traumatologický plán. O aktuálnom počte zranených a ošetrených pacientoch poskytli na tlačovej konferencii zástupcovia ministerstva zdravotníctva, Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) a záchranných zložiek. Podľa informácií zúčastnených boli v havarovanom autobuse prevažne seniori maďarskej štátnej príslušnosti.

Podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, prvé hlásenie o nehode bolo prijaté o 10.33 hod., ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci bola na mieste do 10 minút, 10.34 bol aktivovaný Hasičský záchranný zbor a prvý pacient bol odvážaný do UNB o 11.17 hod.

Pár minút na to bol aktivovaný traumatologický plán tak, aby boli všetci pacienti v kritickom stave okamžite podchytení k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti,“ uviedol. Ako dodal, rozsah poranení bol alarmujúci, polytraumy, ľudia, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu, rozsiahle zranenia tváre, dolných končatín.

Policajti, hasiči aj záchranári

Ako dodal minister vnútra Ivan Šimko, pri nehode zasahovalo 37 hasičov a 15 policajných hliadok krajského riaditeľstva. Hasiči na mieste nehody pracovali s hydraulickým náradím, aby dostali z vraku zranené osoby. Uviedol to prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

Hasiči tiež pomáhali pri prvej pomoci, poskytli evakuačný autobus pre ľahko zranených. Podľa neho záchranné zložky z miesta nehody odvážali posledného zraneného okolo 16.00 hod.

Hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová dodala, že na miesto vyslali 12 pozemných ambulancií ZZS, tri vrtuľníky, ktoré sa otočili niekoľkokrát s pacientmi na palube. „Rukami záchranárov prešlo 60 účastníkov nehody, žiaľ, jednému sa úž pomôcť nedalo, nakoľko utrpel zranenia nezlučiteľné zo životom,“ uviedla. Ďalších 13 osôb utrpelo ťažké poranenia, osem pacientov utrpelo stredne ťažké poranenia, 38 pacientov utrpelo buď veľmi ľahké, alebo žiadne zranenia.

Traumatologický plán

Podľa riaditeľa UNB Alexandra Mayera prijali 10 pacientov, z toho osem v kritickom stave. Štyria ležia v Ružinove, traja na Kramároch a traja na Antolskej. Išlo o kritické zranenia chrbta, panvy a tváre a rôzne poranenia hrudníka, pľúc a končatín, momentálne prebiehajú operácie u troch pacientov, dvaja z toho sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Traumatologický plán ukončili o 15.00 hod. Podľa tajomníčky ministerstva zdravotníctva, najväčší nápor pacientov prijala UNB, ale starostlivosť poskytli aj nemocnice v Skalici, Malackách a v Trnave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk