Pomôžte zachrániť žaby migrujúce do rybníkov. Na Železnej studienke sa koná akcia Pomoc ropuchám

zábrany
SITA

Verejnosť sa môže od tejto soboty opäť zapojiť do záchrany žiab na Železnej studienke v 31. ročníku akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách, ktorú organizuje mimovládna organizácia Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody a Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej a čiastočne aj skokana hnedého na cestách pri ich migrácii do rybníkov, kde chcú naklásť vajíčka.

Pod kolesami áut totiž končilo každoročne veľké množstvo žiab. Najlepším opatrením by bola úplná uzávierka cesty, čo však nie je možné, keďže na Železnej studienke sa nachádza sanatórium, lesná správa, seizmologická stanica, reštauračné a občerstvovacie zariadenia, premávajú tam autobusy MHD. Účinné by mohlo byť vybudovanie špeciálnych podchodov s navádzacím zariadením, ktoré umožňujú bezpečný prechod žiab popod cestu, na takéto riešenie ale nie je dostatok financií.

Akcia Pomoc ropuchám pri jarných migráciách sa začne stavbou červených fóliových zábran, ktoré sa stavajú na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestu na Železnej studienke. Nasledovať bude prenos žiab cez cestu do rybníkov, pričom táto fáza trvá asi mesiac. Žaby zachytené za zábranami alebo nájdené na vozovke sa prenesú vo vedrách do najbližšieho rybníka. Treťou časťou akcie bude odstránenie zábran v čase, keď budú ropuchy po nakladení vajíčok opúšťať rybníky.

V súčasnosti sa fólia buduje na troch úsekoch s celkovou dĺžkou 1 175 metrov. Zo štatistického vyhodnotenia jednotlivých ročníkov vyplýva, že počet zachránených ropúch sa pohybuje v rozmedzí šesť- až desať tisíc. Pomer usmrtených a zachránených ropúch v prvých rokoch akcie bol takmer jedna k jednej, v posledných rokoch tvoria usmrtené ropuchy len asi tri percentá z celkového počtu zaznamenaných žiab.

Zraz účastníkov bude v sobotu 12. marca o 8.20 hod. pod Červeným mostom. Účastníci si môžu doniesť vlastné motyky alebo sekery, obmedzené množstvo náradia poskytne na mieste organizátor. Organizátori žiadajú, aby sa dobrovoľníci, ktorí sa chcú zúčastniť na druhej fáze, nahlásili vopred telefonicky alebo e-mailom. O počtoch prenesených, ale aj usmrtených ropúch si ochranári vedú presnú evidenciu. Viac informácií o akcii môžete získať TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk