Potápači vyčistili Kuchajdu, vylovili kolobežku, trysku z fontány aj pištoľ

Kuchajda, čistenie
SITA Čistenie prírodného kúpaliska Kuchajda v bratislavskom Novom Meste pred otvorením sezóny. Kuchajdu čistil deväťčlenný tím, v ktorom boli štyria potápači. Bratislava, 1. máj 2013. Foto: SITA/MÚ Bratislava-Nové Mesto

Neporiadok, ktorý potápači vylovia z dna prírodného kúpaliska Kuchajda, z roka na rok klesá. Takúto potešujúcu informáciu mohli skonštatovať aj po tohtoročnom čistení, ktoré pravidelne pred začiatkom sezóny zabezpečuje Nové Mesto.

Tento rok sme na dne našli sklenené obaly rôzneho druhu, pneumatiky, nákupný vozík, väčšie množstvo rybárskych háčikov, ktoré sú nebezpečné hlavne pre kúpajúcich, kolobežku, kovové časti detských kočíkov, koše na odpad. Navyše tento odpad bol väčšinou pokrytý ulitníkmi, ktoré pri dotyku s kúpajúcimi môžu spôsobiť rezné poranenia,“ povedal Tomáš Rácz, predseda Spolku ochranárov vody Octopus, ktorého potápači najskôr dno Kuchajdy preskúmali a v sobotu z nej následne odpad odstránili.

Vo vode sa im podarilo objaviť aj netradičnú raritu – pištoľ, ktorá môže pochádzať zo závažnej trestnej činnosti. Pri jej výlove preto asistovala aj štátna polícia a pyrotechnik. Medzi tohtoročné zaujímavosti patrí aj nájdená časť stratenej fontány – trysky, ktorú potápači odovzdali pracovníkom novomestského EKO-podniku VPS.

Miera znečistenia je oproti minulým rokom podstatne nižšia. Predpokladaný najväčší rozsah nečistôt a odpadu bol zachytený pri oboch reštauráciách, pri móle, pod bufetmi a v časti určenej pre kúpajúcich sa,“ bilancuje Tomáš Rácz. Za veľké pozitívum označil aj fakt, že tohtoročný úhyn rýb je v tejto časti sezóny na Kuchajde minimálny.

„Sme radi, že vďaka precíznej práci potápačov je možné konštatovať, že dno Kuchajdy je vyčistené a návštevníci areálu ho budú môcť bezpečne využívať,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Jazero Kuchajda je tak pripravené na kúpaciu sezónu, ktorú Nové Mesto otvorí v júni.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk