Pre veľký počet komárov zasadal krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja

Komare premnozenie postrek bsk gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Boj s komármi prostredníctvom chemických postrekov je v kompetencii obcí.

Zvolali ho po utorkovom stretnutí predsedu BSK Juraja Drobu so zástupcami starostov dotknutých obcí na Záhorí pre údajnú kalamitnú situáciu s komármi. Kraj vyzýva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ), aby urýchlene preveril podnety na premnoženie komárov na území Bratislavského kraja, pretože ako jediný môže vyhlásiť kalamitný stav. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Bratislavský kraj preto vyzýva obce, ktoré ešte nekontaktovali ÚVZ, aby tak urobili. Náhle oteplenie a zvýšená hladina rieky Morava v minulých dňoch vytvorili ideálne podmienky na premnoženie komárov, čo však najprv musí potvrdiť ÚVZ.

Bratislava tiež používa biologickú látku proti larvám komárov

Bratislavský kraj na základe vypracovaného monitoringu potenciálnych liahnisk komárov momentálne monitoruje situáciu priamo v teréne. Rovnako ako hlavné mesto, tak aj BSK používa biologickú látku BTi, ktorá je účinná proti larvám komárov a zabráni ďalšej vlne ich liahnutia. Ide o šetrný, nechemický postrek, ktorý nie je rizikom pre zdravie ľudí ani ostatné živočíchy.

Na základe potvrdeného premnoženia môžu starostovia použiť chemický postrek, ktorý na druhej strane prináša aj mnoho negatívnych dôsledkov pre všetky žijúce organizmy, vrátane ľudí. „V prípade, že by došlo ku kalamitnému stavu premnoženia a výskytu komárov na území hlavného mesta, o prípadnom chemickom postreku z hľadiska ochrany zdravia ľudí rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk