Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odstránenie reklamy v centre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ranný zásah polície pri odstraňovaní reklamných zariadení na Hodžovom námestí. Foto: SITA
21. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Pri odstraňovaní trojnožiek na Hodžovom námestí zasahovala polícia

Hlavné mesto začalo vo štvrtok 20. októbra odstraňovať z ulíc reklamné zariadenia známe ako trojnožky. Z mesta tak v najbližších dňoch zmizne 428 týchto reklamných zariadení, ktoré sú na miestnych komunikáciách I. a II. triedy.

Spoločnosť PRE SENT, ktorá trojnožky prevádzkovala, mala podľa mesta platnú nájomnú zmluvu do 4. júna 2015. Mesto sa povolenie na umiestňovanie takejto reklamy rozhodlo v rámci boja proti tzv. vizuálnemu smogu nepredĺžiť a nariadilo spoločnosti všetky trojnožky odstrániť. Spoločnosť tak podľa mesta nespravila a mesto sa preto obrátilo na vyššie štátne orgány, ktoré mohli rozhodnúť.

Konateľ spoločnosti PRE SENT Peter Šrůtek hovorí, že spoločnosť je pobúrená primátorovým protizákonným konaním, ktorým siahol na súkromný majetok. „V tejto súvislosti som sa už dnes obrátil aj na políciu, kde som podal trestné oznámenie. Žiadam vás o okamžité zastavenie protiprávneho konania a okamžité vrátenie súkromného majetku do pôvodného stavu bez poškodenia,“ uviedol na adresu primátora Šrůtek, podľa ktorého okresný úrad doteraz zrušil magistrátu všetky rozhodnutia o nepovolení umiestnenia informačných plôch spoločnosti PRE SENT.

Spoločnosť zároveň tvrdí, že podala žalobu na krajský súd proti rozhodnutiu magistrátu o odstránení informačných plôch a zároveň 1. júla magistrátu oznámili, že majiteľom informačných plôch už nie je spoločnosť PRE SENT. „Na základe rozhodnutia o odstránení informačných plôch vydaného na spoločnosť PRE SENT nie je možné viesť výkon rozhodnutia proti inej spoločnosti a preto odstraňovanie informačných zariadení zo strany magistrátu je nezákonné. Vnímame to ako krádež súkromného majetku, ktorú sme ohlásili aj na polícii. Keďže informačné plochy vlastní spoločnosť Mediares Company, s.r.o., tak sú všetky právne kroky magistrátu voči spoločnosti PRE SENT právne irelevantné a zároveň právny spor s magistrátom nepovažujeme za ukončený,“ uviedol Šrůtek.

„Firma, ktorá dva roky nemala meno a skrývala sa, sa zrazu začala hlásiť o svoje práva, o svoj majetok, pričom viac ako rok majú po meste rozmiestnené trojnožky a okrádajú Bratislavčanov o verejný priestor,“ povedal primátor v súvislosti so spoločnosťou PRE SENT, ktorá protestuje proti odstraňovaniu trojnožiek.

Podľa Nesrovnala štátna polícia uznala oprávnenosť argumentácie magistrátu. Primátor zároveň vyzval všetkých zadávateľov reklamy, aby zvážili, s akými partnermi chcú spolupracovať a uvedomili si spoločenskú zodpovednosť voči obyvateľom hlavného mesta. Celá situácia podľa Nesrovnala vznikla preto, že mesto má zviazané ruky zlou legislatívou. Stavebný zákon by podľa neho mal byť upravený tak, aby obce a mestá mali jednoznačné oprávnenie regulovať a rušiť vonkajšiu reklamu na svojom území.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X