Video: Pri rekonštrukcii kaštieľa Čunovo používajú špeciálny ekologický stroj na recykláciu materiálu

Cunovsky kastiel recyklacia stroj info bsk.jpg

Ekologický stroj najprv odseparuje zeminu a kamene, ktoré opätovne využijú na stavbe.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pri rekonštrukcii kaštieľa v Čunove používa špeciálny stroj na recykláciu stavebného materiálu.

Ako informuje BSK na sociálnej sieti, ekologický stroj najprv odseparuje zeminu a kamene, ktoré opätovne využijú na stavbe.

Výsledkom rekonštrukcie kaštieľa, ktorú spustil BSK v máji 2021, bude ekocentrum prístupné domácim aj zahraničným návštevníkom a účastníkom environmentálnych vzdelávacích programov.

Využitie moderného stroja

Pri stavebných prácach využívajú moderný stroj od dodávateľa stavebno-rekonštrukčných prác. Pomocou neho zhodnotia stavebný odpad a prebytky z výkopových a búracích prác v areáli kaštieľa.

Drvením a následným pretriedením sa zhodnotilo už množstvo materiálu, ktoré v značnej miere pokrýva potreby stavby,“ konštatuje samospráva.

Ako dodáva, z jednotlivých frakcií odobrali vzorky kameniva, ktoré certifikované laboratórium vyhodnotilo ako vhodné pre využitie v konštrukciách parkovísk a mlatových ciest budúceho areálu.

Nevyužiteľné časti kameniva

Zo zeminy cez triedič odseparovali nevyužiteľné časti kameniva a stavebnej sutiny z pôvodných výkopov.

Pretriedená zemina sa využije pri zásypoch po pôvodných spevnených plochách, pivnice a na výmenu zeminy po obvode kaštieľa,“ dodáva BSK.

Financovanie ekocentra

Samosprávny kraj realizuje obnovu a zriadenie ekocentra v areáli pamiatky Kaštieľ a sýpka Čunovo prostredníctvom projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU.

Finančné prostriedky sú refundované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programov Interreg SK-AT a Interreg SK-HU. Práce by mali byť ukončená v druhej polovici roku 2023.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk