Pri Rohlíku má vyrásť pamätník obetiam pandémie COVID-19, vyhlásená je výtvarno-architektonická súťaž

Metropolitny institut pamatnik koronavirus jazero rohlik ruzinov.jpg
Foto: Maroš Greš/MIB

Pamätník 30-tisíc obetiam pandémie vznikne pri najväčšej nemocnici na Slovensku v Ružinove, pri jazere Rohlík.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a občianskym združením Skutočné obete vyhlásili výtvarno-architektonickú súťaž na budúcu podobu celonárodného pamätníka pre 30-tisíc obetí pandémie COVID-19.

Pamätník vznikne pri najväčšej nemocnici na Slovensku v Ružinove, pri jazere Rohlík. Ako informuje hovorkyňa MIB Annamária Krchňavá, víťazný návrh verejnosť spozná v decembri.

Nadčasová idea

Od súťaže na pamätník obetiam pandémie očakávajú, aby víťaz ponúkol nadčasovú ideu, ktorá sa má stať mementom každého, koho sa toto ochorenie priamo alebo nepriamo dotklo.

Pamätník obetiam COVID-19 nemá byť monumentom, ku ktorému sa raz ročne položia vence, ale dielo, ktoré komunikuje a má ambíciu prelomiť konvenčné spracovanie tragickej udalosti akou je pandémia, ktorá naďalej trvá. Súťaž do procesu vždy vnáša aj dôležitú odbornú a spoločenskú diskusiu, aby sme získali ten najkvalitnejší návrh,“ vysvetlil riaditeľ sekcie súťaží na MIB Marek Harčarík.

Presné miesto

Súťažné zadanie striktne neurčuje presné miesto, kde má byť dielo umiestnené. Dielo je možné umiestniť v rámci celého riešeného územia.

Celé územie okolo jazera Rohlík prejde revitalizáciou podľa zadania MIB a návrhu od architektov z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK,“ spresnil MIB.

Zmeny v území navrhli s prihliadnutím na participatívny prieskum, do ktorého sa zapojilo viac ako 2-tisíc ľudí.

Návrh pamätníka

Umelci pri návrhu pamätníka obetiam COVID-19 majú zohľadniť rôzne typy návštevníkov a sprievodné či spomienkové akcie, ktoré sa pri ňom môžu diať.

Počítať treba s kapacitou do 400 ľudí a potrebou manipulácie so spomienkovými predmetmi,“ vysvetlila Krchňavá s tým, že porota bude zohľadňovať aj formát osadenia a upevnenia diela, aby bolo dostatočne chránené proti posunutiu, deformácii alebo pádu.

Veľkosť ani materiál diela nie sú striktne určené, predpokladá sa však použitie odolných a trvácnych materiálov. „Zároveň sa odporúča, aby sa do súťaže zapájali tímy v zložení architekt – výtvarník,“ dodala.

Výsledky v decembri

Záujemci sa môžu do súťaže zapojiť do 11. novembra, súťaž je jednokolová a výsledky vyhlásia v decembri.

Súťaž má formát „design & build”, teda víťaz zabezpečí dokumentáciu, povolenie a realizáciu. Maximálne náklady na pamätník majú byť vo výške 160-tisíc eur bez DPH.

Realizácia pamätníka bude financovaná formou darov a príspevkov prostredníctvom transparentného účtu Skutočné obete COVID-19.

Podrobnosti k súťaži a výstavbe budú zverejňované na webovej stránke Metropolitného inštitútu Bratislavy a na tejto stránke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk