Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Blatne_archeologicky_vyskum_nds 5.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NDS
9. augusta 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skNDS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pri výstavbe križovatky Blatné odhalili osadu z obdobia 5 000 rokov pred Kristom

Výstavba diaľničnej križovatky Blatné na D1 odhalila pri archeologickom prieskume unikátny nález – sídlisko z obdobia neolitu (mladšej doby kamennej) z čias 4 000 až 5 000 r. pred Kristom.

Diaľničná križovatka Blatné je situovaná v lokalite na rozhraní Podunajskej roviny a Trnavskej sprašovej tabule. Toto územie bývalo husto osídlené v rôznych obdobiach. Objavili sa tak nálezy z najstarších dejín, ako aj z protohistorického obdobia a stredoveku. Najstaršie osídlenie tohto priestoru sa viaže k obdobiu neolitu. Ide o obdobie, v ktorom dochádza k prijatiu usadlého spôsobu života a nástupu poľnohospodárstva s chovom domácich zvierat.

NDS
NDS

Archeologický výskum odkryl niekoľko lokalít – sídlisk,  patriacich do tohto obdobia. Premena medi a cínu na novú surovinu bola impulzom pre pomenovanie novej dejinnej epochy – doby bronzovej. Z tohto obdobia sa v lokalite trasy diaľničnej križovatky Blatné zachovali lokality sídliskového či hrobového charakteru.

Zo staršej doby železnej našli archeológovia v tejto lokalite keramiku, bronzové náramky, strelky, železnú kopiju, nožíky či britvy. Z mladšej éry železnej sa našli črepové materiály. Kontinuita osídlenia v okolí Blatného završuje obdobie stredoveku – z týchto čias sa zachovala keramika, bronzové náušnice, železné nožíky a sekerky či perly.

Blatne_archeologicky_vyskum_nds 3.jpg
NDS

Archeológovia, technici a robotníci tam odpracovali viac ako 8 600 hodín. Geofyzikálny prieskum identifikoval na severnom území – smer do Bratislavy – 13 plôch a na južnom území – smer do Trnavy – 43 plôch s výskytom objektov. Identifikovaných a preskúmaných bolo viac ako 400 archeologických nálezov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X