Mestská časť pripravuje návrh presunov v rozpočte vo výške takmer štvrť milióna eur.
Bratislavská mestská časť Ružinov príde v dôsledku krízy o jeden až štyri milióny eur. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren.
Mesto príde v súvislosti s opatreniami pre šíriaci sa koronavírus o desiatky miliónov eur
„Prvé prepočty ukazujú, že Ružinov stratí jeden až štyri milióny eur oproti schválenému rozpočtu. Drvivá väčšina tohto je očakávaný výpadok na dani z príjmov,“ uviedol starosta a dodal, že ďalším výdavkom sú náklady na krízovú situáciu.
„Aktuálne pripravujeme návrh presunov v rámci rozpočtu vo výške skoro štvrť milióna eur, čo sú peniaze práve na pomoc v kríze, pomoc odkázaným, rúška a ochranné prostriedky,“ doplnil Chren.
Rôzne náklady aj straty
Aktuálne náklady mestskej časti tvoria okrem nákladov na ochranné pomôcky napríklad aj straty nájomného z uzavretého Trhoviska Miletičova. Ružinov sa pripravuje napríklad aj na distribúciu stravy a potravinových balíčkov.
„Časť potrebných financií pôjde zo zrušených kultúrnych aktivít, budeme šetriť na sebe. Napríklad všetky autá na našom úrade majú 10 a viac rokov, chceli sme tento rok kúpiť nové, ale to počká a vydržíme, zrušili sme to,“ vysvetlil Martin Chren a dodal, že aj vďaka šetreniu mestská časť distribuovala rúška pre takmer tisícku najohrozenejších – seniorov.
Momentálna situácia spojená s opatreniami proti koronavírusu môže ovplyvniť aj parkovaciu politiku v Bratislave
„Stále na tom nie sme tak, aby sme vedeli rúško poskytnúť každému seniorovi, nemajú ich dosť ani nemocnice a seniorov u nás je 21 500,“ doplnil starosta s tým, že mestská časť čaká na rozhodnutia a pomoc vlády SR.
Uskutočniteľnosť projektov
Mínus štyri milióny eur v rozpočte Ružinova by podľa Chrena znamenalo obrovské straty, pre ktoré by mestská časť tento rok nemohla uskutočniť veľa projektov a musela zásadne obmedziť verejné služby.
„Chceli sme skrášliť Štrkovec, ale to sa dá preložiť o rok. Peniaze z investícií sa však nedajú použiť na bežné výdavky, aj keď niektoré investície sa zrejme odložia,“ doplnil starosta a dodal, že sú veci, na ktorých sa dá šetriť len veľmi ťažko.
„Neviem si predstaviť, že by sme museli zavrieť škôlky do konca roka či domovy dôchodcov. Kosenie vieme spomaliť, ale nemôžeme ho vypustiť úplne. A naše učiteľky či kuchárky v školách a škôlkach musia dostať zaplatené, aj ak sú práve teraz doma,“ uzavrel Chren.