Prvý ročník Bratislavských fašiangov sa blíži, súčasťou bude sprievod aj tradičné pochúťky

Staromestské fašiangy
Foto: archívne, SITA

Podujatie sa bude konať 18. februára na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou Tržnicou a v jej okolí.

Hlavné mesto pripravuje prvý ročník Bratislavských fašiangov. Ako informuje hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, súčasťou podujatia bude fašiangový sprievod, súťaž o najlepšiu masku, ochutnávky, workshopy, rozhovory s odborníkmi, prehliadky so sprievodcami aj koncert.

Fašiangy pripravuje hlavné mesto v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS) a mestskou časťou Staré Mesto na sobotu 18. februára. Prvý ročník sa bude konať na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou a v jej okolí.

Program fašiangov

Bratislavské fašiangy sa začnú o 10.00 hod., dopoludňajší program na Námestí Nežnej revolúcie a v budove Starej tržnice bude určený najmä pre rodiny s deťmi.

V tržnici budú pripravené workshopy, Rodinné centrum Prešporkovo pripravuje pre najmenších detský sprievod v kostýmoch s pesničkami,“ priblížila Schmucková.

Program určený deťom pripravujú aj mestské organizácie. V Galérii mesta Bratislavy bude workshop výroby masiek a v Múzeu mesta Bratislavy lektorský výklad o fašiangoch.

Tradičné pochúťky

Počas podujatia bude možné ochutnať tradičné sladké pochúťky. V Starej tržnici sa bude konať tradičný farmársky trh, stánky s občerstvením budú aj pred budovou tržnice.

Bratislavské fašiangy nadviažu na tradície z minulosti, priblížia ich formou diskusií etnológov a sprievodcov, a tiež prostredníctvom zapojenia rôznych skupín a komunít obyvateľov zároveň poukážu na multikultúrny charakter mesta,“ dodala hovorkyňa mesta.

Súťaž o najlepší kostým

Hlavnou časťou programu bude fašiangový sprievod ulicami Bratislavy, do ktorého sa zapojí aj Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Do sprievodu sa môže zapojiť každý obyvateľ, či návštevník mesta, a to ako jednotlivec alebo v skupine.

Sprievod začne o 15.00 a povedie spred priestoru Starej tržnice centrom mesta,“ poznamenala Schmucková. Účastníci sprievodu v maskách sa budú môcť zapojiť aj do súťaže o najlepší kostým, ktorý bude vyberať odborná porota.

Rande s mestom

V rámci podujatia budú pripravené aj moderované rozhovory pred Starou tržnicou, kde históriu a zvyklosti fašiangového obdobia priblížia viacerí odborníci, napríklad etnologička Katarína Nádaská.

Viac o fašiangoch v meste prezradia aj sprievodcovia BKIS počas sobotnej série vychádzok s Rande s mestom,“ uviedla hovorkyňa.

Je pripravených šesť prehliadok, vrátane vychádzky určenej pre deti v slovenskom a ruskom jazyku, a tiež vychádzky tlmočenej do posunkového jazyka. Kompletný program budú postupne uverejňovať na webovej stránke Bratislavské fašiangy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk