Rača odmieta zámer letiska vybudovať paralelnú dráhu smerujúcu na mestskú časť

letisko, Bratislava
ilustračné: SITA

Mestská časť Rača odmieta zámer Letiska Milana Rastislava Štefánika o komplexnej rekonštrukcii vzletovej a pristávacej dráhy (VPD) 13-31 smerujúcej na mestskú časť.

Ako ďalej uvádza Rača v stanovisku, letisko navrhuje vybudovať okrem existujúcej dráhy smerom na Raču ešte jednu paralelnú, to znamená, že všetky lety, ktoré odlietajú a prilietajú na medzinárodné bratislavské letisko, by využívali dráhu smerujúcu na Raču. „Račania si už aj v súčasnosti užívajú s lietadlami nad ich hlavami dosť na to, aby sa počet preletov zvýšil na dvojnásobok. Predložený zámer by mal negatívny dopad na životné prostredie a kvalitu života našich obyvateľov,“ uviedol v stanovisku starosta Rače Peter Pilinský.

Podľa neho tiež predložený návrh umiestnenia novej vzletovej a pristávacej dráhy paralelnej s existujúcou 13-31 v osovej vzdialenosti štyristo metrov ani nie je v súlade s územným plánom hlavného mesta, ani s územným plánom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). „V oboch územných plánoch je možnosť vybudovania novej dráhy spomínaná len ako územná rezerva. O to viac nás prekvapuje, že tento zámer už podporilo ministerstvo dopravy a výstavby,“ uviedol ďalej Pilinský s tým, že v tejto otázke plánuje hľadať podporu mestských aj krajských poslancov a tiež u kandidátov na nového predsedu BSK.

Stanovisko Letisko Milana Rastislava Štefánika ani ministerstvo dopravy k spomínanej výstavbe ešte nezaujalo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk