Revitalizácia Námestia Slobody spolu s fontánou Družba pokračuje, spustia ju na jar

Metropolitny institut bratislavy namestie slobody.jpg

V týchto dňoch začali dláždiť žulovou dlažbou vnútorné bazény fontány, následne do okolia fontány vylejú terrazzo.

Bratislava pokračuje s revitalizáciou Námestia Slobody, fontánu Družba spustia na jar. Ako informuje Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), v týchto dňoch začali dláždiť žulovou dlažbou vnútorné bazény fontány.

Následne do okolia fontány vylejú terrazzo, ktoré nahradí pôvodnú žulovú dlažbu. Počas leta upravili bazény fontány, nanovo vybudovali betónovú konštrukciu, šachty, žľaby a hydroizoláciu.

Stavebné práce si vyžadujú ohradenie, pre chodcov sú však vyznačené jednoduché obchádzkové trasy,“ uviedla.

Fontána bude prístupnejšia

V rámci obnovy odstránili obvodový múr bazénov, vďaka čomu bude po ukončení rekonštrukcie fontána prístupnejšia.

Pôvodnú žulovú dlažbu a čadičový obklad sme navrhli vybrať a rozdrviť na menšie kúsky, ktoré sú pozorovateľné v štruktúre novej liatej dlažby. Prebrúsením vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál,“ vysvetlil architekt Ondrej Marko z ateliéru 2021.

Zároveň ušetrili približne 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke. Ako dodal, originálne lúčovité tvary zo štiepanej dlažby typické pre námestie zostanú zachované.

Debarierizácia priestoru

Počas uplynulých mesiacov kompletne zrekonštruovali podzemnú technickú miestnosť, kde sa nachádzajú pôvodné, avšak nefunkčné technologické zariadenia na poháňanie vody vo fontáne. „Časť pôvodných čerpadiel sa zakonzervovala a zostane v podzemí pre ďalšie generácie,“ priblížila Krchňavá s tým, že opravili tiež kompletné rozvody fontány.

V minulosti vo fontáne cirkulovalo až 2-tisíc kubických metrov vody, po novom to bude len 71 kubíkov,“ dodala. Počas leta tiež zväčšili plochu určenú na zhromažďovanie pri Úrade vlády SR. Ďalšou z priorít je debarierizácia priestoru.

Mobiliár aj osvetlenie

Po vyše 40 rokoch sa opravy dočká aj 12-tonový lipový kvet. V jeho vnútri odstránili konštrukcie z uhlíkovej ocele a nahradili ich nerezové. V najbližších týždňoch začnú s chemickým čistením povrchu kvetu, ktorý je na viacerých miestach znečistený alebo poškodený.

Architekti navrhli v rámci celej rekonštrukcie zachovať čo najviac pôvodných prvkov. V súčasnosti prebieha komplexná rekonštrukcia osvetlenia spolu s výmenou elektroinštalácie.

Nové lampy, lavičky, smetné koše aj cyklostojany začnú na námestí pribúdať postupne v najbližších mesiacoch,“ uvádza MIB.

Výsadba novej zelene

V pláne je aj výsadba novej zelene. „Vyvýšené plochy v prvom a druhom rade sa zmenia na pobytové s pravidelne kosenými plochami a automatickým zavlažovaním, ktoré už bolo nainštalované,“ uviedla Krchňavá.

Oddelenie správy zelene na magistráte v spolupráci s ateliérom LABAK uskutočnili audit stavu stromov, na základe ktorého príde k výmene a doplneniu nových.

Naplánované sú tiež nevyhnutné zdravotné a bezpečnostné orezy stromov. „Pribudnú aj ďalšie stromy, aby námestie získalo čo najviac prirodzeného tieňa,“ doplnila.

Bola v havarijnom stave

Hlavné mesto s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) a MIB začali s opravou námestia a fontány vlani v novembri. Fontána Družba bola od roku 2007 v havarijnom stave, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená bola aj hydroizolácia bazénov.

Taktiež 12-tonový kvet uprostred fontány nebol 40 rokov čistený a v niektorých miestach bol neodborne opravovaný. Poškodená bola aj žulová dlažba po obvode fontány.

Víťazom architektonickej súťaže z roku 2017 sa stali architekti z ateliéru Labak. Obnova Námestia slobody je súčasťou programu na obnovu verejných priestorov Živé miesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk