Rodičia detí zo ZŠ Veternicová ešte nepovedali posledné slovo, o školu chcú ďalej bojovať

ZŠ Veternicová
SITA

Karloveské zastupiteľstvo na utorkovom zasadnutí odsúhlasilo zámer zrušenia ZŠ Veternicová. Vedenie Karlovej Vsi túto zmenu odôvodňuje nedostatkom peňazí. Vyradenie ZŠ Veternicová zo siete základných škôl definitívne potvrdí ministerstvo školstva.

Vedeli sme, že to takto dopadne. Čakali sme, že za návrh zrušenia školy bude viac poslancov. My tú školu zachránime, argumenty a dôkazy sú na našej strane. Veríme, že pravda zvíťazí,“ povedala jedna z matiek Mária Barteková, ktorá tvrdí, že vedeniu mestskej časti prekáža riaditeľka školy. Za zrušenie školy hlasovalo 15 z 21 prítomných poslancov. Riaditeľka ZŠ Veternicová bola po hlasovaní miestneho zastupiteľstva sklamaná.

Myslím si, že poslanci boli zneužití a nejednali so srdcom. Som presvedčená, že to bolo dávno rozhodnuté, lebo sú tam nejaké ďalšie úmysly. Ako som pozorovala a sledovala, páni poslanci nehovorili plnú pravdu a väčšina ich informácií bola skreslená, je za tým nejaký cieľ. Je mi ľúto, že si do rúk zobrali manipuláciu s deťmi,“ uviedla Katarína Belegišanin s tým, že podľa nej ešte má zmysel o záchranu školy bojovať.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová tvrdí, že od začiatku riešenia tohto problému samospráva upozorňovala, že je neúnosné prevádzkovať štyri základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. „ZŠ Veternicová mala dlhodobo klesajúci počet žiakov, škola nemá peniaze na prevádzku, mesačne jej chýba približne sedemtisíc eur,“ pripomína.

Pôvodný zámer mestskej časti bol vytvoriť elokované pracovisko pri ZŠ Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici v Karlovej Vsi, ktorá sa nachádza blízko ZŠ Veternicová. Výučbu na Veternicovej ulici by zachovali, rodičia detí však toto riešenie odmietli. „Rešpektujem rozhodnutie zastupiteľstva, aj keď som presadzovala kompromisné riešenie. V najbližších dňoch plánujeme stretnutie s riaditeľmi ostatných ZŠ, aby sme našli možnosti čo najcitlivejšieho umiestnenia žiakov zo ZŠ Veternicová v ostatných školách. Konečné rozhodnutie je v rukách rodičov,“ vysvetlila starostka.

Rodičia pre záchranu školy navrhovali aj to, že na ňu budú prispievať. „Model dofinancovania prevádzky školy rodičmi tak, ako predkladali, je pre mňa neprijateľné. Ak niekto predkladá taký návrh, nepozná ekonomickú situáciu mladých rodín. Na niečo také, aby rodičia platili prevádzku školy, by som nepristúpila, to nie je úloha rodičov,“ hovorí Čahojová.

Niektorí rodičia v diskusii hovorili, že ak túto školu zrušia, svoje deti z karloveských škôl úplne odvedú. „Ponuka z našej strany bola, ponúkali sme vlastné elokované pracovisko, kde by deti ďalej uskutočňovali projekty, na ktoré sú zvyknuté. Neviem odhadnúť to percento rodičov, ktorí chcú toto urobiť,“ doplnila. Podľa nej je klesanie počtu školákov v Karlovej Vsi dokázateľné. „Len na Dlhých dieloch za desať rokov klesol počet školopovinných detí takmer o tisíc,“ tvrdí karloveská starostka.

Ako ďalej zdôraznila, budova školy nemá technické chyby, má aj najnižšiu energetickú náročnosť, no aj napriek tomu má veľkú stratu. „Chyba je, že je tá škola prázdna a je v nej nedostatok detí,“ zhrnula. Budova školy a aj pozemok sú vo vlastníctve mestskej časti. „Zatiaľ sme neriešili, čo bude s budovou. Do komunálnych volieb sme išli s tým, že majetok mestskej časti nebudeme predávať a v tomto budeme aj pokračovať,“ ukončila starostka bratislavskej Karlovej Vsi.

Z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR uviedli, že ministerstvo nemá kompetenciu zriaďovať a ani rušiť školy a školské zariadenia. „Táto kompetencia je výhradne v rukách zriaďovateľov. Aby zriaďovateľ mohol školu zrušiť, musí ministerstvo požiadať o vyradenie tejto školy zo siete. Ministerstvo k dnešnému dňu neeviduje žiadosť o vyradenie ZŠ na Veternicovej ulici v Bratislave zo siete,“ zhrnuli z komunikačného odboru ministerstva školstva s tým, že proces zaraďovania do siete škôl a vyraďovania z nej uskutočňujú v súlade so zákonom.

V prípade, že zriaďovateľ predloží žiadosť, bude ministerstvo postupovať v súlade s týmito všeobecne záväznými právnymi predpismi. Účastníkom konania vo veci vyradenia zo siete je zriaďovateľ, všetky aktivity proti zrušeniu školy je potrebné smerovať príslušnému zriaďovateľovi,“ uzavrelo ministerstvo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk