ROZHOVOR: Martin Patoprstý – Na začiatok stačí lepšia interakcia medzi samosprávou a občanmi

Martin Patoprstý
Archív MP

Poslanec metskej časti Ružinov a spoluzakladateľ OZ Ružinov Pozitív v rozhovore prezradil, čo všetko sa skrýva za činnosťou neziskovej organizácie. 

Niekedy sa ocitneme v situácii, kedy sme odkázaní na pomocnú ruku iných. Kto sú však tí, ktorí nezištne pomáhajú? Prinášame vám rozhovor s Martinom Patoprstým, spoluzakladateľom Občianskeho združenia Ružinov Pozitív a poslancom metskej časti Ružinov.

057.jpg
Archív MP

Kde, kedy a prečo vznikla myšlienka založiť občianske združenie Ružinov Pozitív?

Myšlienka vznikla niekedy v roku 2014, kedy sme už mali jedno lokálne-sídliskové relatívne známe a úspešné OZ a rozhodli sme sa expandovať do celého Ružinova 🙂 V tom čase sme sa stretávali s mnohými inými aktivitami v Ružinove, ktoré produkovali iné OZ, spolky, nadácie, športové kluby, ale aj mestská časť a každý sa angažoval vo svojom okolí alebo vo svojej úzkej skupine ľudí. Ružinov Pozitív vzniklo ako platforma pre všetkých aktívnych Ružinovčanov a snažili sme sa vytvoriť akúsi spoločnú strechu pre aktivity rôzneho druhu, ktoré sa v našom krásnom Ružinove dejú. Dnes si trúfame povedať, že sa nám to podarilo a spolupracujeme s takmer všetkými aktívnymi OZ, spolkami, oddielmi či jednotlivcami v Ružinove.

17342569_450102781988582_2185690969129544083_n.jpg
Archív MP

Čo považujete za najväčšie prekážky, ktoré sa týkajú činnosti tejto organizácie?

Zo začiatku to bolo veľmi jednoduché a s pár ľuďmi sme si zorganizovali všetko. Ako sa naše činnosti a akcie začali rozrastať do kvantity aj kvality, tak sme začali vnímať, že sa Ružinov Pozitív stáva takmer našou prácou na plný úväzok. Dnes sme tím niekoľkých ľudí, ktorí denne pracujú na akciách, súťažiach, sociálnych sieťach, stretávajú sa s potenciálnymi spolupracovníkmi, partnermi atď. A keďže všetci máme svoje civilné zamestnania, rodiny a ešte aj iné záujmy, tak začíname byť v pozícií, že by sme už potrebovali zamestnať niekoho, na čo, samozrejme, financie nemáme…

Akú ľudskú vlastnosť najviac neznášate a vôbec netolerujete?

Apatiu a sebeckosť. Nehrám sa na žiadneho záchrancu sveta či Matku Terezu, taký nie som a ani nebudem, ale je naozaj jednoduché pomáhať. Veľakrát sa stretávame s tým, že ľudia, ktorí majú možnosť pomôcť a aj by sa to od nich očakávalo, sú ľahostajní ku svojmu okoliu a vždy majú milión dôvodov, ako sa to nedá a prečo to nejde. Žiaľ, týka sa to často aj úradov a verejných inštitúcií, ktoré vlastne vo svojom voľnom čase neraz suplujeme…

15355614_1047282842060358_698529206694761374_n.jpg
Archív MP

Ako sa môže človek zapojiť, keď chce pomôcť?

Je to úplne jednoduché, stačí si na sociálnej sieti „lajknúť“ Ružinov Pozitív a sledovať. Pravidelne s predstihom zverejňujeme udalosti, ktoré pripravujeme. Prípadne, ak má niekto podnety či nápady, ako niečo zlepšiť v jeho okolí, tak sme samozrejme pripravení pomôcť. Alebo ako hovorí náš kamarát a spolupracovník Maťo Chren: „Stačí aby každý deň niekto zdvihol zo zeme jeden papier…“

Prezraďte nám niečo o vašom najnovšom projekte.

Aktuálne organizujeme už druhý ročník akcie Daruj Vianoce a pripravujeme kultúrne a spoločenské podujatie pre rodiny, ktoré nemajú toľko možností mať štedré Vianoce. Táto akcia je krásny príklad toho, ako Ružinov Pozitív spojilo rôzne organizácie a spolu s OZ S deťmi, ktorí s týmto nápadom prišli, a Cultus Ružinov, a. s., ktorí poskytli priestory, dokážeme myšlienku preniesť do praxe. A medzi partnermi a sponzormi akcie nájdete aj ďalšie ružinovské organizácie alebo OZ, ktoré nezištne pomáhajú.

Budete pomáhať 21 rodinám, ktoré sa ocitli v kríze. Ktorý z tých príbehov vás najviac oslovil, priblížte nám ho, prosím, aspoň v skratke.

Opäť je toho strašne veľa a každý príbeh má svoje pozadie a je individuálny, ale pre mňa a pre mnoho Ružinovčanov je ten naj príbeh p. Bačíka, ktorý má 80 rokov a sám vychováva 11-ročného vnuka a 9-ročnú pravnučku.

18768336_1219210814867559_4194534199295202333_o.jpg
Archív MP

Pripravujete aj stretnutie pod jedličkou, o čom bude?

Stretnutie pod jedličkou je taká jednoduchá akcia s najväčším predajcom vianočných stromčekov, ktorý taktiež pravidelne organizuje vo vianočnom čase charitatívne podujatia pre deti a rodiny v núdzi. Na stretnutí pod jedličkou bude vianočné kultúrne predstavenie, živé zvieratká, pravý a nefalšovaný Mikuláš aj s autentickými saňami, vianočné občerstvenie či chlapčensky spevácky zbor spievajúci koledy. Súčasťou akcie bude písanie listov Ježiškovi a vylosuje sa jedno šťastné dieťa, ktorému jeho želanie Ježiško na Vianoce splní 🙂

18835619_1219210861534221_2591391166539240537_n.jpg
Archív MP

Čo chystá Ružinov Pozitív na budúci rok?

Na budúci rok máme už rozpracovaný plán akcií s viacerými inými OZ a okrem tradičných akcií Rodinné trhy Ružinovčanov, Ružinovská rojnica (plošné zbieranie smetí), MDD, šarkaniáda, Ružinovský piknik a iné pripravujeme aj novinky. Ak počasie dopraje, tak v januári alebo februári bude prvá oficiálna Ružinovská sánkovačka a v priebehu roka akcie, ktoré si necháme ako prekvapenie 🙂

Čo by ste na Bratislave chceli zmeniť a, naopak, najviac milujete?

Nebudem hovoriť, že katastrofálnu dopravu a parkovanie, lebo to je už také bratislavské klišé. Mne by úplne stačilo na začiatok, keby bola lepšia interakcia medzi samosprávou a občanmi, pretože aj my pri našich akciách vidíme, že veci sa naozaj dajú pomerne ľahko a lacno zmeniť, len treba upustiť od zbytočnej byrokracie. Napríklad na Pošni sa niekoľko rokov sporil magistrát s mestskou časťou o opravu rozbitého chodníka pred domom, kde pravidelne ľudia zakopávali či sa zranili. My sme s Igorom Adamcom tento problém vyriešili za polhodinu a doslova za pár eur a chodník vyasfaltovali.

Unspecified6.jpg
Archív MP

A čo najviac milujem? Bratislavu ako celok, že je malé veľké mesto, že ľudia aj napriek mnohej kritike na ňu nezanevreli a že vždy, keď idete do mesta, stretnete plno známych tvárí.

…a aké zmeny by ste privítali konkrétne v Ružinove?

V Ružinove by mi ku spokojnosti stačilo, aby sa viac tlačilo na developerov. Je mi jasné, že rozvoj sa zastaviť nedá a stavať sa bude, ale aby to bolo citlivejšie a viac kompromisnejšie pre súčasných obyvateľov, ktorí sú často iba štatisti pri tom, že im pred oknami na poslednom kúsku zelene vyrastajú nové bytovky. Žiaľ, stavebný zákon a územný plán Bratislavy sú deravé ako ementál, a tak počujeme od starostov iba: nemám inú možnosť, ako podpísať stavebné povolenie…

22894358_1358363727618933_3803474006867114360_n.jpg
Archív MP

…a čo si naopak najviac ceníte?

Nesmierne si cením to, že v Ružinove je obrovské množstvo aktívnych obyvateľov, ktorí sa dokážu spojiť na rôzne akcie a spoločne vytvárať komunitu, ktorá si okrem zábavy dokáže aj pomáhať. Popri pozitívnych veciach, aj pri tých menej pozitívnych, ako sú petície proti výstavbe, vystúpenia na zastupiteľstvách či rôzne hromadné pripomienkové konania voči úradom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk