Rozhovor: Peter Lipa – Bratislava mala veľkú šancu, ktorú nevyužila

Peter Lipa
Foto: Jena Šimková, Jakub Gulias

Spevák, skladateľ a podnikateľ, ktorý v 80. rokoch patril medzi najlepších európskych džezových spevákov, pre BratislavaDen.sk odhalil, čo by v hlavnom meste urobil inak.

Keď sa povie džez, každý Slovák si okamžite vybaví speváka Petra Lipu, ktorý bol dlhé roky jediný slovenský predstaviteľ tohto hudobného žánru. Sedemdesiatštyriročný hudobník v rozhovore pre BratislavaDen.sk uviedol, ako vníma zmeny, ktoré sa udiali v našom meste.

Ako sa podľa vás zmenila Bratislava za tie roky?

Som nadšený Bratislavou a som rád, že sa mení. Stáva sa z nej jedno pekné európske mesto. Som veľký nadšenec architektúry a všetkého, čo sa tu deje. Trochu je, samozrejme, problém s dopravou, lebo mám pocit, že tá doprava ide za architektúrou. Najprv je architektúra a potom riešia dopravu. Malo by to byť opačne. Žiaľbohu, my nie sme historicky na to pripravení, aby nebol problém s dopravou. S takýmto niečím sa nikdy nepočítalo. Takže doprava je problém, ale inak ja som nadšený. Poznám veľa architektov v Bratislave, poznám nové projekty, a to, čo sa všetko chystá, je úžasné.

Čo by ste okrem dopravy Bratislave vytkli?

Trošku ma mrzí to, čo sa stalo so Starým mostom, lebo podľa mňa to bola veľká šanca postaviť niečo, čo bude ďalšou dominantou Bratislavy a čo bude niečím zaujímavým a niečím, čo priláka turistov. Škoda, nevyužitá šanca. A neviem, kedy sa takáto šanca naskytne. Stred mesta, peší most pre ľudí. To už nebude tak skoro.

Máte svoje najobľúbenejšie miesto v rámci Bratislavy, ktoré rád navštevujete?

Obľúbil som si Euroveu a potom Staré mesto, lebo to sú miesta, kde je človekovi dobre. A, samozrejme, Sad Janka Kráľa, Horský park a Železná studnička. To pokladám za oázy.  Čiže toto sú podľa mňa rekreačné miesta a Eurovea či Staré mesto zase miesta pre život.

Čo ste najnovšie pripravili pre svojich fanúšikov alebo chystáte do budúcna?

Vydal som nedávno CD, ktoré mapuje tridsaťpäťročnú spoluprácu s Milanom Lasicom ako textárom. Je to dvojCD. Urobil som výber pesničiek nielen výlučne z jeho CD-čiek,  ale nájdete tam i staršie piesne. Napríklad Sťahovaví vtáci sú tam v novej úprave a aj iné.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk