RÚVZ BA upozorňuje, choré dieťa patrí do postele, a to aj v prípade, ak nemá teplotu

Chrípka, liečba doma
ilustračné: SITA

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zverejnil prostredníctvom svojej webovej stránky oznam, ktorý je dôležitý pre rodičov.

Ako uvádza RÚVZ BA, choré dieťa patrí do postele, a to aj v prípade, ak sa u neho neobjavuje horúčka. “Po celý rok sa stretávame s rôznymi obdobiami, kedy sa zvyšuje počet vírusových ochorení a chorých neustále pribúda. Na jeseň a v zime sa darí najmä chrípke a chrípke podobným ochoreniam, v lete zase deti trápia napríklad brušné virózy (napr. salmonelóza) s typickými príznakmi ako je hnačka, bolesti brucha alebo aj zvracanie, tzn. ochorenia, ktoré sa zvyčajne prenášajú jedna radosť,” napísal úrad na svojom webe.

Ako ďalej bratislavský úrad zdravotníctva informuje, organizmus malého dieťaťa sa s chorobou vyrovnáva oveľa horšie a dlhšie než dospelý jedinec, preto je potrebné nasadiť mu ihneď správnu liečbu v začiatku ochorenia a dopriať telu dostatok času na zotavenie sa. “Nakoľko sa deti pohybujú vo väčších kolektívoch, stačí len jedno nakazené dieťa a choroba sa môže vyskytnúť aj u vášho dieťaťa. Lekári sa zhodujú na tom, že ak rodič spozoruje na dieťati nejaké známky ochorenia, dieťa by malo zostať doma. Dôležitým krokom je následná rekonvalescencia v domácom prostredí, pretože tá pomáha predchádzať opakovaným návratom ochorenia a možným komplikáciám,” informuje RÚVZ BA.

Na otázku, kedy dať dieťa opäť do kolektívu, odpovedá úrad nasledovne: “Podľa §24 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia môže byť dieťa umiestnené v predškolskom zariadení len v prípade, ak je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky prenosného ochorenia, nemá nariadené karanténne opatrenia.”

Úrad taktiež doplnil, aké sú poivnnosti prevádzkovateľa (fyzická alebo právnická osoba) zariadenia pre deti a mládež. K nim patria tieto:

a) zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do zariadenia, zisťovala každý deň zodpovedná osoba pred prijatím dieťaťa do zariadenia,

b) zabezpečiť, aby osoba zodpovedná za každodenné prijímanie detí do zariadenia prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom,

c) zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa.

Na záver Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave uviedol, že dieťa by malo nastúpiť do školy, resepktíve do kolektívu až po tom, keď už nemá žiadne ťažkosti ani príznaky ochorenia. “Ak dajú rodičia choré dieťa do kolektívu, neškodia len ostatným deťom, ale najmä tomu svojmu! Keď má dieťa v sebe ešte nejaký vírus, tým, že nezostane doma, mu rodičia spôsobujú len väčšie trápenie a väčšiu záťaž na jeho organizmus!,” uzavrel RÚVZ BA.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk