Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sad Janka Kráľa v lete.
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA Sad Janka Kráľa
13. novembra 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk Diskusia()

Sad Janka Kráľa v Bratislave – najstarší verejný park v strednej Európe

Ruch a hluk mesta je občas lepšie nahradiť pokojným prostredím a príjemnou atmosférou. Nemusíte chodiť ďaleko, aby ste načerpali silu po náročnom pracovnom týždni. Mestá, aj tie hlavné, nám ponúkajú možnosť zájsť do parku, zrelaxovať, poprechádzať sa, aj si zašportovať. Všetky tieto vlastnosti a mnohé ďalšie možnosti, vám ponúka aj najstarší verejný park v strednej Európe, ktorý sa nachádza v bratislavskej Petržalke. 

Sad Janka Kráľa – História

Sad Janka Kráľa v Bratislave, v mestskej časti Petržalka, je najstarším stredoeurópskym verejným parkom. Začal sa budovať v roku 1775 na pravej strane brehu rieky Dunaj. Najprv bola táto plocha pokrytá lužným lesom, neskôr sa zrodila myšlienka, vybudovať prvý park pre širokú verejnosť. Park, vplyvom barokového klasicizmu, mal podobu osemramennej hviezdice. Pozdĺž ramien hviezdice sa začali vysádzať rôznorodé stromoradia a vznikali aleje, ktoré pomenovali podľa druhov jednotlivých stromov. Sternalle (Hvizedicová alej), bola zložená z topoľovej, jelšovej, javorovej, vŕbovej, jeseňovej a brestovej aleje.

Roku 1809, štyri roky po vypuknutí vojny s Napoleonom I., obsadili Sad Janka Kráľa a bol centrum bojov medzi francúzskymi a rakúskymi vojakmi. V tomto období bol park miestom, z ktorého francúzski vojaci ostreľovali mesto a bolo tak zničených mnoho stromov a drevín. Neskôr sa park začal revitalizovať a otvorila sa nová cesta, ktorá viedla do parku, cez Viedeň až do Pešti. Zrušili alejovité stromoradia a vytvorili sa voľné priestorové prírodné plochy. Vybudovali tu aj prvé veľké drevené divadlo Aréna. V Sade Janka Kráľa vznikla kaviareň klasicistického slohu, ktorú nazvali Sad. Park bol aj naďalej centrum záujmu a vysádzania. Vytvárali sa tu nové kvetinové výsadby, sadili exotické stromy, dreviny a rastliny. Okrem rastlinných komponentov, sa Sad Janka Kráľa stal aj miestom ojedinelých a významných architektonických prvkov.

Sad Janka Kráľa – Gotická veža

Gotická veža v Sade Janka Kráľa je bezpochyby dominantou parku, ale ako sa tam vlastne dostala? Františkánska veža a Sad Janka Kráľa majú spoločné len málo. Veža v Sade bola pôvodne súčasťou františkánskeho kostola v Bratislave. Zlé upevnenie, následné praskliny a nedostatky viedli k poškodeniam pôvodnej gotickej veže. Boli nevyhnutné plánované úpravy a zásahy. V roku 1897 prišlo k ešte väčšiemu poškodeniu veže, a to kvôli zemetraseniu.

Sad Janka Kráľa a známa gotická veža.
Sad Janka Kráľa je známy aj svojou gotickou vežou.www.google.sk

Po zemetrasení bolo už na minimálne zásahy neskoro a muselo sa pristúpiť k radikálnejším krokom. Pôvodnú gotickú vežu františkánskeho kostola nedokázali úplne zachovať a jej vrch nahradili negotickou stavbou. O jeho prestavbu a záchranu sa zaslúžil architekt Friedrich Schulek. Vrch veže premiestnili do parku. Dnes je v Sade Janka Kráľa gotická veža obľúbeným miestom a slúži ako záhradný altánok, v ktorom sa ľudia radi a pravidelne stretávajú.

Sad Janka Kráľa fontány, sochy i znamenia

Verejný park Sad Janka Kráľa sa dnes nachádza v mestskej časti Petržalka medzi Starým a Novým mostom. V srdci parku sa vypína socha významného národovca a spisovateľa Janka Kráľa. Park disponuje veľkým prírodným bohatstvom. Pýchou parku sú aj mohutné stromy, ako platan, topoľ či javor. Môžete tu objaviť aj zaujímavé rastliny a dreviny, ako napríklad ginko. Sad Janka Kráľa ponúka prirodzené miesta na oddych a stretnutia. Miesta na relax a sedenie sú vytvorené do kruhovitých priestorov a zdobia ich prvky zo zverokruhu a znamenia.

Sad Janka Kráľa zdobia nielen záhony, ale aj krásne fontány. Fontána v Sade Janka Kráľa má názov Pijúce holubice. Je vyrobená zo zliatiny hliníka a kremíka. Pochádza zo Žiaru nad Hronom a vznikla v roku 1982. Skladá sa z bazénovej a fontánovej časti, ktorá je vytvorená zo sochy v podobe troch pijúcich holubíc. Sochu holubíc navrhol akademický sochár Ambróz Balážik.

Sad Janka Kráľa – Mapa

Park Sad Janka Kráľa (Bratislava – Petržalka), sa nachádza na pravej strane Dunaja pri Auparku a futbalového štadiónu. Pozdĺž parku sa tiahne dlhá Viedenská cesta, Krasovského a Panónska cesta. V blízkosti sa nachádza aj Most SNP. Z parku, na niektorých miestach, dovidíte aj na reštauráciu UFO, ktorá sa nachádza na Moste SNP.

Sad Janka Krala - google maps
Sad Janka Kráľa – mapawww.google.sk/maps
Sada Janka Krala - google maps, satelit.
Sad Janka Kráľa – satelitná mapawww.google.sk/maps

Prístup do parku Sad Janka Kráľa – zastávka MHD

Do parku sa dá dostať chôdzou, MHD i autom. Tí, ktorí prichádzate z ľavej strany brehu Dunaja, môžete prejsť pešo cez most SNP. Taktiež môžete zvoliť mestskú hromadnú dopravu, blízko parku sa nachádza aj zastávka Auparku.

Nasledovnými spojmi sa však dostanete priamo na zastávku – Sad Janka Kráľa:

 • Spojom číslo 1 – električka z Hlavnej stanici.
 • Spojom číslo 3 – električka z Námestia SNP.
 • Linka číslo 50 – autobus z Autobusovej stanici na zastávku Aupark.
Sad Janka Krala mhd zastavka.
Sad Janka Kráľa – zastávka MHD.www.google.sk/maps

Ak ste sa rozhodli ísť do Sadu Janka Kráľa autom, môžete zaparkovať na nasledujúcich miestach:

 • za divadlom Aréna,
 • na Viedenskej ceste,
 • na nábreží,
 • v Auparku.

Sad Janka Kráľa – podujatia a program

Sad Janka Kráľa dnes ponúka viacero podujatí a pravidelne sa tu konajú akcie, program je veľmi bohatý a na svoje si príde skutočne každý. Park je vhodné miesto na trávenie času s priateľmi, deťmi, na oddych i piknik. Sad Janka Kráľa vám ponúka ničím nerušený pokoj, priestor na šport i rekreáciu. Konajú sa tu rôzne festivaly, koncerty, športové i kultúrne podujatia.

Farmárske trhy Bratislava – Sad Janka Kráľa

V bratislavskom Sade Janka Kráľa sa konajú každoročné Farmárske trhy. Práve v najstaršom stredoeurópskom parku sa stretnú farmári, lokálni výrobcovia a predajcovia, ktorí ponúkajú svoje domáce výrobky. Taktiež sa tu objavujú aj remeselníci, ktorí vám priblížia tradičné remeslá.

Bratislava – športujúce mesto

Bratislava – športujúce mesto je podujatie, ktoré sa koná v septembri počas Európskeho týždňa športu. Podujatie je vhodné pre mladých i starších. Môžete si zabehať, zaskáť či zacvičiť jógu. Sad Janka Kráľa ponúka septembrový program plný športových aktivít a zábavy.

Sad Janka Kráľa plný kvetov a zelene.
V Sade Janka Kráľa si môžete užiť príjemné prostredie, ale aj rôzne podujatia.Foto: ilustračné, www.google.sk

Gurmán Fest Bratislava

Je festival plný chutí, vôní a dobrej nálady. Svoje výrobky, nápoje a gurmánske špeciality si pripravujú na Gurmán Fest tí najlepší farmári, kuchári i barmani. Nezáleží na tom, že ste vegetarián či vegán, pretože tu nájdete kulinárske pochúťky všetkých druhov. Nechýba tu sprievodný hudobný a súťažný program. Gurmán Fest Bratislava v Sade Janka Kráľa sa koná v lete a teší sa veľkej obľube.

8 zaujímavostí o Sade Janka Kráľa

 1. Do parku radi chodievali aj štúrovci, ktorí milovali prírodu. Sám Janko Kráľa sa po petržalskom parku rád prechádzal. To je aj príčina, že park nesie meno Sad Janka Kráľa a pýši sa jeho sochou.
 2. O prvý rozmach prírodného bohatstva a opravu parku sa zaslúžil bratislavský botanik Štefan Lumnitzer.
 3. V roku 1809 obsadili park Sad Janka Kráľa francúzski husári.
 4. Sad Janka Kráľa už niekoľkokrát zasiahli povodne, ktoré majú na svedomí aj zničenie niektorých prírodných porastov.
 5. V strede parku vysadili exotické rastliny a stromy, čo v tej dobe preslávilo park i za hranicami vtedajšieho Rakúsko-Uhorska.
 6. V roku 1871 preniesli z mesta do parku sochy, ako napríklad Flóru či sochu Artemis.
 7. Svojou charakteristickou prírodnou krásou, dostupnosťou a históriou patrí medzi najnavštevovanejšie parky v Bratislave.
 8. Jeho výnimočnosť sa podčiarkuje tým, že je prvým verejným parkom v strednej Európe a je zapísaný ako kultúrna, historická pamiatka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X