Skúsený "realiťák" Tomáš Neuschl: Takto si dobre a ľahko kúpite rodinný dom v Bratislave

Tomáš Neuschl realitný maklér
Foto: Tomáš Neuschl/Google maps

Premýšľate nad kúpou rodinného domu v hlavnom meste, no neviete, aké kroky pri jeho kúpe podniknúť, ktoré lokality sú obľúbené či aký typ domu sa oplatí kúpiť? Na tieto ale i ďalšie otázky odpovedal realitný maklér Tomáš Neuschl z realitnej kancelárie RE/MAX Elite. Prečítajte si, ako na kúpu vášho vysnívaného rodinného domu v srdci Bratislavy.  

Ako postupovať pri kúpe rodinného domu vo všeobecnosti?

„Rovnako ako pri kúpe bytu, i tu je dôležité poznať svoje finančné možnosti. Keďže väčšina kúp sa financuje prostredníctvom hypotekárneho úveru, odporúčam preveriť si v banke, za akých podmienok a v akej výške vám je banka ochotná úver poskytnúť. Následne odporúčam spísať si pevné a variabilné kritériá na dom, ktoré vám budú nápomocné pri rozhodovaní viacerých ponúk. Môžete využiť služby odborníkov, ktorí vám celý proces kúpy sprostredkujú. V prípade kúpy na vlastnú päsť využite potenciál internetu a naštudujte si minimálne poznatky o procese kúpy a na čo si počas neho dávať pozor.“

V čom sa odlišuje kúpa rodinného domu od kúpy bytu v Bratislave?

„Kúpa rodinného domu je určite náročnejšia ako kúpa bytu práve z dôvodu viacerých prvkov na kontrolu. Pri byte sledujeme dispozičné riešenie, stav rekonštrukcie, orientáciu na svetové strany, stav bytového domu a podobne. Pri kúpe domu okrem spomenutých vecí týkajúcich sa kúpy bytu je potrebné zistiť presnú výmeru pozemku a správne zakreslenie v geometrickom pláne.“

Sú v Bratislave viac žiadané byty alebo rodinné domy?

„Počet bytov pomere s rodinnými domami je niekoľkokrát vyšší. Preto v pomere záujmu a štatistík predaja určite dominujú byty. No v prípadnom prieskume, kde by bola otázka, ktorý typ nehnuteľnosti by si záujemca zvolil bez ohľadu na finančnú situáciu, by pravdepodobne prevládala voľba rodinného domu.“

Ktoré lokality sú na kúpu rodinného domu preferované?

„V prípade postavených starších domov sú žiadané lokality ako Prievoz, Trnávka, Nivy a aj Podunajské Biskupice či Dúbravka. No najviac preferované lokality na kúpu domu sú všetky smery v blízkosti Bratislavy, ako napríklad Miloslavov, Hviezdoslavov, Rovinka, Chorvátsky Grob, Rusovce, Jarovce a podobne. Hlavný dôvod atraktívnosti týchto lokalít je podstatne nižšia cenová kategória v porovnaní s Bratislavou.“

Aký typ domu by ste na kúpu z dlhodobej perspektívy odporučili – rozostavaný rodinný dom, nový rodinný dom alebo starší rodinný dom?

„Každý zo spomenutých variantov má svoje výhody a nevýhody. V prípade rozostavaného rodinného domu je výhodou nižšia nadobúdacia cena a možnosť zasiahnuť do prípadných dispozičných riešení domu. Nevýhodou môže byť dokončenie domu do stavu kolaudácie a s tým spojené predĺženie termínu ohľadom odovzdania nehnuteľnosti. V prípade už postavenej novostavby býva zväčša na výber, či bude dokončený do stavu holodomu alebo do prevedenia štandardu. V prípade holodomu máte možnosť dokončiť dom do stavu štandardu podľa svojich predstáv. Ide napríklad o výber podláh, dverí, kuchyne a podobne. Výhodou je, že kupujete dom, ktorý máte možnosť fyzicky obhliadnuť s okamžitou reakciou na prípadnú kúpu. Nehnuteľnosť v tomto stave už môže mať vyššiu nadobúdaciu hodnotu. Pri staršom rodinnom dome môže pôsobiť atraktívne nižšia predajná cena.“

Na čo by sa mal záujemca pri obhliadke rodinného domu zamerať?

„V prípade, že budete mať k dispozícii projektovú dokumentáciu, odporúčam prizvať si odborníka, ktorý ju skontroluje a objektíve posúdi, čí sedí s aktuálnym stavom domu. Taktiež odporúčam skontrolovať strešnú krytinu prípadne podkrovie ohľadom poškodení a či niekde nezateká. Môžete natrafiť aj na staršie zatečenia spôsobené prasknutou škridlicou, ktoré ak sa opravili, nemusia znamenať žiadne výrazné znehodnotenie. Niektoré rodinné domy bývajú podpivničené. Tu sa zamerajte na množstvo vlhkosti a správne odizolovanie. Pri nesprávnej izolácii v oblasti, kde je vysoký obsah spodnej vody, by mohli na dome začať vlhnúť odspodu obvodové múry. Odstránením tejto poruchy by sa vám mohla kúpa domu značne predražiť. Pri kúpe domu si určite pozrite list vlastníctva, kde sa zamerajte do sekcie ťarchy. Tu sledujte, či sa na dom alebo pozemok neviažu nejaké vecné bremená. Najčastejšie sa vyskytuje bremeno týkajúce sa práva prechodu cez pozemok. Taktiež sa zamerajte na uloženie inžinierskych sietí prípadne uloženie meračov distribútorov energií. Výhodou domu v porovnaní s kúpou bytu sú nízke prevádzkové náklady, no zároveň nevýhodou sú vyššie náklady na údržbu.“

Pokiaľ chce niekto pri kúpe ušetriť, jednou z možností je nekúpiť si postavený či rozostavaný rodinný dom priamo v meste. Je v tomto prípade podľa vás vhodnejšie kúpiť si rodinný dom v blízkosti Bratislavy alebo si kúpiť pozemok v Bratislave a stavať na vlastné náklady?

„V rámci šetrenia je určite lacnejšie kúpiť rodinný dom v blízkosti Bratislavy bez ohľadu na to, či budete v Bratislave stavať od základov alebo kúpite už postavený dom. Najväčší cenový rozdiel je práve obstrávacia cena pozemku, ktorá je mimo Bratislavy podstatne cenovo výhodnejšia.“

Je rodinný dom vhodný aj pre mladých ľudí, ktorí hľadajú tzv. štartovacie bývanie?

„Pod pojmom štartovacie bývanie si vybavím garsónku či jednoizbový byt, keďže tento typ bývania je pre mladých ľudí výhodný z dôvodu nízkej počiatočnej investície. Nazývam to aj prechodným bývaním a preto ak si mladý pár zvolí ako štartovacie bývanie rodinný dom, ide zväčša o bonitných ľudí s plánom dlhodobého bývania.“

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk