Slovenská filharmónia pod taktovkou Rahbariho

99 sf rahbari_zenaty© jan.f.lukas_.jpgurnerova 04 05 2017 © jan.f.lukas_.jpg
Alexander Rahbari. ©jan.f.lukas

BRATISLAVA 5. januára 2018 (B/PR) – Aj v tejto koncertnej sezóne  prichádza ako hosť do Slovenskej filharmónie v našich končinách obľúbený  dirigent iránskeho pôvodu Alexander Rahbari. So Slovenskou filharmóniou spolupracuje už  mnoho koncertných sezón, jeho meno a umenie rezonuje nielen u členov umeleckých telies , ale tiež medzi návštevníkmi koncertov. Za dirigentským pultom bude stáť vo štvrtok a piatok 11. a 12. januára.

Yoon hee kim husle.jpg
Yoon Hee Kim. Slovenská filharmónia

Koncerty s Alexandrom Rahbarim sú opakovane zárukou kvality. Tentokrát na úvod večerov zaznie Koncert pre husle a orchester d mol, op. 46 Arama Chačaturjana, ktorý vznikol v roku  1940, kedy bol uvedený aj v premiére. V Slovenskej filharmónii zaznie sólový part spájajúci virtuóznu náročnosť s melodickou lyrikou v interpretácii výnimočnej kórejskej huslistky Yoon-Hee Kim.  Mladá rakúsko – korejská umelkyňa mala svoj prvý orchestrálny debut ako päťročná s maďarským orchestrom Savaria, pričom na husle začala hrať ako trojročná. Ako štvorročná sa stala najmladšou študentkou na Hudobnej univerzite vo Viedni. Je víťazkou významných interpretačných súťaží. Realizovala koncerty v prestížnych svetových koncertných sálach. V roku 2011 získala od kórejského Ministerstva kultúry ocenenie Mladý umelec roka a stala sa tiež čestnou ambasádorkou Nových siedmich divov sveta, a to konkrétne ostrova Jeju.

Koncert bude pokračovať 5 časťovou Fantastickou symfóniou op. 14 Hectora Berlioza, ktorá bola po prvýkrát uvedená v roku 1830 a priniesla dvadsaťsedemročnému skladateľovi veľký úspech. Od tej doby sa Fantastická symfónia stala neodmysliteľnou súčasťou programov orchestrálnych koncertov.  Koncerty vo štvrtok a piatok 11. a 12. januára sa začnú o 19.00 h.

Po piatkovom koncerte (12. 1. 2018)  pozývame návštevníkov koncertu na stretnutie s dirigentom  Alexandrom Rahbarim   a sólistkou Tianwa Yang, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte vo foyeri Slovenskej filharmónie.

Alexander Rahbari získal roku 1977 Zlatú medailu na prestížnej Medzinárodnej súťaži mladých dirigentov vo francúzskom Besançone a vzápätí ho legendárny Herbert von Karajan pozval dirigovať Berlínskych filharmonikov. Po triumfálnom debute s týmto popredným orchestrom nasledovali ďalšie angažmány, navyše Karajan poctil Rahbariho komplimentom –  ponúkol mu post asistenta na veľkonočnom festivale v Salzburgu (1980). Od tohto sľubného začiatku sa kariéra Alexandra Rahbariho prudko rozvíjala. Do súčasnosti spolupracoval s vyše 120-timi svetovými orchestrami a opernými súbormi ako napr. Gewandhaus Orchester Lipsko, Londýnska filharmónia, NHK Symphony Tokyo, Orchester a zbor Anglickej národnej opery, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE Madrid, Sächsische Staatskapelle Drážďany a zbor,  Štokholmská filharmónia, Tonhalle Orchestra Zürich, Torontský a Viedenský symfonický orchester a mnohé ďalšie. Roku 1985 bol Alexander Rahbari menovaný za stáleho hosťujúceho dirigenta Českej  filharmónie. Za výnimočnú spoluprácu s týmto orchestrom bol odmenený Dvořákovou medailou. V rovnakom roku pôsobil aj ako hlavný hosťujúci dirigent bruselského BRTN Philharmonic Orchestra a súčasne v rokoch 1988-1996 zastával post generálneho hudobného riaditeľa tohto telesa. V nasledujúcich rokoch sa stal šéfdirigentom Záhrebskej filharmónie a umeleckým šéfom Virtuosi di Praga (1997-1999), šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Malaga Philharmonic Orchestra (2000-2004). Počas pôsobenia s filharmonikmi BRTN získal renomé za nahrávky štandardného orchestrálneho repertoáru, opier, súčasnej hudby a zborových diel, za ktoré získal aj ocenenie Fuga Trophy od Belgickej skladateľskej asociácie. Alexander Rahbari nahral vyše 150 CD pre vydavateľstvá DISCOVER, NAXOS a POLYGRAM. Jeho nahrávky opier Verdiho a Pucciniho boli hodnotené s uznaním a vzbudili medzinárodný ohlas.

Ako umelecký riaditeľ vlastného vydavateľstva KOCH DISCOVER INTERNATIONAL, ktoré založil roku 1992, objavil mnohých mladých talentovaných hudobníkov a pomohol im predstaviť sa s vlastným CD na hudobnom trhu.

Alexander Rahbari sa narodil v Teheráne, ešte v ranom detstve odišiel z Iránu do Európy.  Študoval na viedenskej Hoschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Gottfrieda von Einema, Karla Österreichera a Hansa Swarowského. Ako 24-ročný sa vrátil do Iránu, kde pôsobil ako riaditeľ konzervatória v Teheráne. Po krátkom čase odišiel naspäť do Európy, aby tu pokračoval vo svojej dirigentskej kariére. Roku 2005 dostal ponuku z rodného Iránu na miesto stáleho dirigenta Teheránskeho symfonického orchestra. Koncert v hlavnom meste, na ktorom dirigoval Beethovenovu 9. symfóniu, sa stal najveľkolepejším kultúrnym podujatím za posledné tri desaťročia.  Nešťastné okolnosti ho opäť prinútili začiatkom roku 2006 opustiť rodnú krajinu.

Roku 1997 Rahbari zhromaždil 60  krajanov z Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Holandska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Spojených štátov amerických v rakúskom Bregenzi a založil  Persian International Philharmonic Orchestra. S týmto orchestrom nahral množstvo orientálnych skladieb, o. i. aj Šeherezádu Nikolaja Rimského-Korsakova, Koncert pre husle a orchester Arama Chačaturiana a orchestrálnu skladbu “Nohe Khan”, ktorú sám skomponoval ako 19-ročný.

Na základe rozhodnutia Rady ministrov Rakúskej republiky získal Alexander Rahbari jej čestné občianstvo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk